Zdzisław Zając Zdzisław Zając
225
BLOG

Jak ograniczyć bałagan organizacyjny i „bylejakość" w Polsce

Zdzisław Zając Zdzisław Zając Polityka Obserwuj notkę 0

 

I. Aktualny stan organizacyjny w Polsce.

1.Zdecydowanie za duży stan ilościowy parlamentu.

2.Dublujące się liczne stanowiska w województwach u wojewodów i marszałków sejmików.

3.Zbędne struktury organizacyjne powiatów (petenci mieli mieć bliżej do urzędów a faktycznie maja dalej).

4.Polska ma najwięcej urzędników spośród krajów Unii Europejskiej( Warszawa ma 600 radnych a większy Madryt tylko 60).Obecnie w naszym kraju  jest trzykrotnie więcej urzędników niż w czasach PRL-u.

5.Żle zorganizowana i nisko opłacana służba zdrowia ( media podają, że z powodów finansowych zamyka się w szpitalach specjalistyczne oddziały , wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny a w aleksandrowskiej przychodni chorzy oczekują na numerek do lekarza internisty od godziny piątej rano, choć przychodnia jest otwierana dopiero o godzinie siódmej. W przeciwnym razie nie dostaliby się do lekarza).

6.Niskie kwalifikacje prezesów spółek skarbu państwa( niestety nadal dominują nominacje partyjne i „kolesiostwo”).

7.Bardzo przewlekłe w czasie orzecznictwo sądowe. Zdaniem mieszkańców Aleksandrowa, z którymi często rozmawiam, prawo w Polsce jest tylko na papierze i służy głównie bogatym i dobrze ustosunkowanym. Programy telewizyjne, jak choćby program red.Jaworowicz, potwierdzają tę tezę.

8.Błędne decyzje urzędników, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, przyczyniają się nierzadko do strat materialnych obywateli a nawet do bankructwa firm(głośna sprawa pana Kluski), które mogłyby nadal sprawnie funkcjonować, zmniejszając bezrobocie i zasilając skarb państwa odprowadzanymi podatkami. Brak personalnej odpowiedzialności za popełnione błędy powoduje, że sprawy się rozmywają a nawet jeśli uda się wygrać poszkodowanemu proces sądowy i wywalczyć odszkodowanie, to obciąża ono skarb państwa, czyli naszych podatników a nie prawdziwych winowajców.

 

II.Jakość produkcji i usług.

1.Niska jakość produkcji i usług jest powodem licznych kosztownych napraw, szczególnie przy budowie dróg kołowych(często wyremontowana droga już po kilku miesiącach ma dziury).Niemal regułą jest, że tzw.drogi gminne i powiatowe wykonuje się bez stosownych spadków i bez krawężników, w wyniku czego woda deszczowa dostaje się szczelinami pod asfalt a zimą mróz powoduje dziury w nawierzchni.

2.Bardzo wysokie koszty usług bankowych i największe wśród krajów Unii Europejskiej (wypowiedź prezesa NBP prof.Marka Belki jest następująca: ”Dziś z kredytami hipotecznymi jest jak z parówkami: reklamują parówki cielęce a małymi literkami na opakowaniu piszą: mięso cielęce 5%...reszta to świńska skóra i kości”).

3.Niski stopień wdrożeń do produkcji i usług nowych rozwiązań, opracowanych przez polskich wynalazców. Brak pieniędzy na wykonanie prototypów i prób jest powodem, że innowacje są patentowane za granicą naszego kraju a my kupujemy licencje na te rozwiązania.

 

Propozycje:

1.Ograniczyć stan ilościowy parlamentu a w mediach publikować jak wygląda zaangażowanie poszczególnych posłów i senatorów w prace na rzecz naszego kraju.

2.Ograniczyć stan ilościowy urzędników o minimum 30%(tyle proponował marszałek sejmu Grzegorz Schetyna).

3.Prezesów spółek skarbu państwa wybierać w konkursach przez niezależnych fachowców.

4.Dofinansować służbę zdrowia oraz poprawić jej organizację.

5.Poprawić organizację w wymiarze sprawiedliwości.

6.Usprawnić nadzór inwestorski i wykonawczy przy realizacji inwestycji publicznych.

7.Uaktywnić pracę komisji Nadzoru Bankowego.

8.Skontrolować przez NIK sposób naliczania cen gazu ziemnego indywidualnym odbiorcom(Rosji płacimy 33gr za 1m3 a polski odbiorca płaci 99gr plus opłata sieciowa stała(tzw.przesył gazu) plus opłata sieciowa zmienna, plus opłata abonamentowa( co daje 160% kosztów paliwa gazowego).

9.Konieczność finansowych kar wobec nieuczciwych czy niekompetentnych urzędników, podejmujących błędne decyzje, skutkujące stratami skarbu państwa i polskich podatników.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka