Koniec art. 7 wobec Polski. Oficjalnie zapowiedziała to von der Leyen

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Wraz ze zmianą rządu w Polsce skończyły się problemy Warszawy z praworządnością. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że teraz po sześciu latach można zamknąć procedurę z art. 7.

Koniec procedury z artykułu 7 wobec Polski

- Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - powiedziała Ursula von der Leyen w poniedziałek, ogłaszając koniec procedury sprawdzania rażącego naruszania praworządności w kraju członkowskim Unii Europejskiej. 

KE poinformowała w poniedziałek, że zakończyła analizę w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE prowadzonej przeciwko Polsce od 2017 r. Analiza ta jest pozytywna - KE doceniła w niej działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów.  


"Gratuluję Donaldowi Tuskowi" 

- Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Uważamy, że po ponad 6 latach procedurę art. 7 ust. 1 można zamknąć. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform - oświadczyła von der Leyen. 

W ocenie von der Leyen, przywracanie praworządności w Polsce jest dobre dla Polaków i całej Unii. - Jest to świadectwo odporności praworządności i demokracji w Europie - dodała.

 


Fot. Donald Tusk i Ursula von der Leyen w Brukseli, fot. archiwalna/Komisja Europejska 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka