39 obserwujących
3676 notek
923k odsłony
  606   0

Washington Post/ Ukraina twierdzi, że części pocisków, które wylądowały w Polsce, mogły p

Washington Post/

Ukraina twierdzi, że części pocisków, które wylądowały w Polsce, mogły pochodzić z Ukrainy


Przez Liz Sly

18 listopada 2022 o 17:49 czasu wschodniego


KIJÓW, Ukraina — Rosja i Ukraina wystrzeliły tak wiele pocisków podczas wtorkowego ataku Rosji na ukraińską infrastrukturę, że fragmenty pocisku, które uderzyły w Polskę, mogły pochodzić albo z Rosji, albo z Ukrainy, powiedział rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ignat.


W piątkowym wywiadzie opisał zaciekłą bitwę, podczas której co najmniej 50 pocisków przeleciało w powietrzu w ciągu kilku minut w pobliżu polskiej granicy na zachodniej Ukrainie, z co najmniej 20 wystrzelonych przez Rosję i 30 wystrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, gdy Rosja przeprowadziła największy jak dotąd atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Powiedział, że znalazły się wśród 96 pocisków wystrzelonych tego dnia przez Rosję, z których 77 zostało zestrzelonych.


„Wszystko może być wynikiem tej bitwy obrony powietrznej” – powiedział, przyznając, że przynajmniej niektóre części pocisku mogły pochodzić z Ukrainy.


Jego komentarze zdawały się sygnalizować dalsze złagodzenie twierdzeń Ukrainy, że części pocisku, które zabiły dwóch polskich pracowników suszarni, nie były pochodzenia ukraińskiego, pomimo wstępnych ustaleń śledczych, że należały do ​​ukraińskich pocisków przeciwlotniczych S-300. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na początku tego tygodnia, że ​​„nie ma wątpliwości”, że pociski były rosyjskie, ale później powiedział, że nie może być „w 100 procentach” pewien, że pociski nie były ukraińskie.


Ukraina zestrzeliła 15 rosyjskich pocisków w pobliżu regionu przygranicznego, ale co najmniej pięć kolejnych uderzyło w cele w pobliżu polskiej granicy, co oznacza, że ​​Rosja wystrzeliła w ten obszar co najmniej 20 pocisków - powiedział Ignat. Ukraińska obrona powietrzna zazwyczaj wystrzeliwuje co najmniej dwa pociski przeciwlotnicze w stronę nadlatujących, „więc możemy założyć, że z naszej strony wystrzelono co najmniej 30 pocisków” – powiedział.


Ukraińscy eksperci dołączyli teraz do polskich i amerykańskich śledczych, którzy badają przyczyny eksplozji, w której zginęło dwóch pracowników suszarni kukurydzy w polskiej wsi Przewodów, około czterech mil od granicy z Ukrainą, według ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Podziękował Polsce na Twitterze za udzielenie dostępu ukraińskim śledczym.


To, czy części rakiet, które uderzyły w Polskę, były ukraińskie czy rosyjskie, nie ma znaczenia, powiedział Ignat, ponieważ Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za atak na Ukrainę.


„Oczywiście, że trzeba przeprowadzić śledztwo z polskimi partnerami i zakończyć tę historię, bo dyskusja o jednym pocisku, który niestety zabił ludzi, to wielka tragedia” – powiedział. „Ale wszyscy zapomnieli, że na Ukrainie było sto pocisków”.


Rosja uderza w Ukrainę rakietami i dronami, raniąc cywilów


Mniejszy atak, w którym Rosja wystrzeliła w czwartek około 15 kolejnych pocisków manewrujących na Ukrainę, zwiększył szkody. Według rzecznika sił powietrznych i Centrum Łączności Strategicznej Sił Powietrznych Ukrainy wśród nich był pocisk opracowany specjalnie do przenoszenia głowic nuklearnych, KH-55.


Element głowicy nuklearnej pocisku został usunięty i nie eksplodował. Nie ma potwierdzonego wyjaśnienia, dlaczego użyto niewypału, powiedział Ignat.


Jedna z teorii głosi, że Rosja użyła niewypału jako przynęty, aby zdezorientować ukraińską obronę powietrzną i zwiększyć prawdopodobieństwo, że jeden z konwencjonalnych pocisków dotrze do celu, powiedział Ignat. Może to również oznaczać, że Moskwie kończą się konwencjonalne pociski precyzyjne do użycia w wojnie, powiedział on i inni urzędnicy, lub że niewypał mógł być modelem praktycznym, który Rosjanie postanowili wykorzystać jako przynętę.


Późniejszy wariant KH-55, KH-555, który został zaprojektowany do przenoszenia konwencjonalnej głowicy, był często wystrzeliwany na Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji w lutym. A większość konwencjonalnych pocisków rakietowych, których używa Rosja, mogłaby zostać przystosowana do użycia z głowicą nuklearną, co oznaczałoby, że Rosja mogłaby przeprowadzić atak nuklearny na Ukrainę bez użycia pocisków opracowanych specjalnie do celów nuklearnych.


Wrześniowe komentarze prezydenta Władimira Putina, że ​​Rosja jest gotowa użyć „wszystkich dostępnych środków”, aby wygrać na Ukrainie, wywołały globalny alarm, że rozważa on atak nuklearny w celu odwrócenia rosyjskich niepowodzeń na polu bitwy.


Obawy te nieco osłabły w ostatnich tygodniach po tym, jak urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że kontaktowali się z rosyjskimi urzędnikami, aby ostrzec ich o konsekwencjach. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało również oświadczenie, w którym twierdziło, że broń nuklearna nigdy nie powinna być użyta, a zdecydowane oświadczenia Chin jasno dały do ​​zrozumienia, że ​​najpotężniejszy sojusznik Rosji nie zgodzi się na ataki nuklearne.


Tymczasem według Zełenskiego 10 milionów ludzi na Ukrainie nadal nie ma prądu po wtorkowym ataku. Zniszczenia spotęgowały skutki wcześniejszej fali uderzeń rakietowych w październiku, a około połowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest obecnie nieczynna, powiedział w piątek dziennikarzom premier Denys Szmyhal.


Stolica, Kijów i zachodni Lwów, które do tej pory były stosunkowo nietknięte przez wojnę, należą do najbardziej dotkniętych miast. Czwartek przyniósł pierwsze opady śniegu w tym sezonie, a ponieważ przewiduje się, że temperatury będą regularnie spadać poniżej zera przez następne trzy miesiące, Ukraińcy przygotowują się na mroźną zimę bez wystarczającego ogrzewania i światła.


Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Rosja celuje w ukraińskie dostawy energii, aby zrekompensować niepowodzenia na polu bitwy, w tym odwrót w zeszłym tygodniu z Chersonia, jedynego dużego miasta zdobytego przez Rosję od lutowej inwazji.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale