Paweł Łęski Paweł Łęski
314
BLOG

Narodziny nazizmu

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 6

Narodziny nazizmu

 

image

Na zdjęciu urodziny Hitlera, 20 kwietnia 1938 roku, F. Porsche prezentuje makietę Volkswagena.


Nazizm był przedłużeniem tradycyjnego niemieckiego nacjonalizmu? Ideologii rewolucyjnego marksizmu? A może trzeba go tylko uważać za ekspresję "klasycznego" konserwatyzmu?


Sukces narodowego socjalizmu wiązać trzeba na pewno z upokorzeniem wojenną porażką, a patrząc bardziej wstecz z przedwojenną ideą pangermanizmu i antysemityzmu. Ale nie można go również tłumaczyć bez wzięcia pod uwagę światowego kryzysu gospodarczego, demoralizacji klas średnich, jej obyczajowości, wsparciu przez młodzież, znajdującą w tym ruchu środek emancypacji tradycyjnego niemieckiego społeczeństwa. Zamiary Hitlera zostały ze szczegółami wyjaśnione czytelnikom w M IO IOein Kampf.


Niestety książka nie została poważnie potraktowana przez niemieckie społeczeństwo, przemysłowców, bankierów, dowódców wojskowych. Było już za późno, gdy nagle pojawiły się cechy charakterystyczne odróżniajace nazizm od faszyzmu, takie jak rasizm, uwielbienie dla przywódcy i przemocy ze swoimi dramatycznymi konsekwencjami jak masakry, wykluczanie grup ludności, czy początkowo przeznaczone dla niemieckiej opozycji, obozy koncentracyjne.


Realny opór lewicy, kościoła, kilku generałów, nie był wystarczający by powstrzymać sukcesy hitlerowców ułatwiane przez politykę "łagodzenia" prowadzoną przez Francję i W. Brytanią. Zaraz po dojściu Hitlera do władzy, polska propozycja zniszczenia nazizmu poprzez wojnę prewencyjną, została odrzucona.


image

"Pomoż mi, zabij mnie" - Europejscy Żydzi, w 1936 roku, protestują na Ellis Island (USA, NY) przeciw ich deportacji do Niemiec.


image

image


image

Na rycinach ilustracje broszur antynazistowskich ręki Paula Webera z 1932 roku i różne rodzaje salutów hitlerowskich. Webera, łączy się z Ernstem Niekischem, niemieckim politykiem związanym z narodową lewicą, eskponującą silne przywiązanie do narodowego bolszewizmu. Część niemieckich artystów przewidywała w 1932 roku katastrofę i chaos, w który Hitler wciągnie świat: Weber, Grosz, Heartfield w szczególności. Na zdjęciu pierwszym salutująca śmierć w uniformie SA, dominuje ponad gorejącym tłumem. Wrony zataczają koła ponad flagami, początek apokalipsy...


image

Brytyjska aukcja malowideł autorstwa Adolfa Hitlera. Jeden z wystawionych obrazów wisiał na ścianie w gabinecie Zygmunta Freuda.


image

21 marca 1933 roku w Poczdamie, szacunek i respekt przed obliczem marszałka Hindenburga. Hitler porządkuje tradycyjne instytucje.


image

image

Zdjęcie pierwsze, 1938 Karlsbad, wspomnienia Speera: "Nigdy nie zapomnę tego szaleńczego entuzjazmu tłumów". Zdjęcie drugie wkroczenie do Czechosłowacji.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura