W niedzielę wieczorem TV Republika opublikowała informację, jakoby policja miała wejść do siedziby Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), by rzekomo szukać jej przewodniczącego, Macieja Świrskiego. Tymczasem, jak wynika z oficjalnego komunikatu Komendy Stołecznej Policji, do takiego wejścia nigdy nie doszło.
TV Republika publikuje nieprawdziwe doniesienia o policji i KRRiT
TV Republika podała w niedzielę wieczorem, że policja miała wejść do siedziby Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), by rzekomo szukać jej przewodniczącego, Macieja Świrskiego. Okazuje się, że to nie jest prawdziwa informacja. Komenda Stołecznej Policji zdementowała doniesienia stacji.
Sytuacja miała miejsce kilka dni po tym, jak Sejm zdecydował o postawieniu Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W praktyce oznacza to, że został on zawieszony w pełnieniu obowiązków i utracił władzę w KRRiT.
Policja prostuje dezinformację TV Republika
W poniedziałek rano Komenda Stołeczna Policji wydała oficjalny komunikat, w którym zdementowała informacje podane przez TV Republika. „Policjanci nie wchodzili wczoraj wieczorem do siedziby KRRiT! Takie informacje to wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Prosimy o nierozpowszechnianie dezinformacji” – poinformowano.
Policja wyjaśniła, że funkcjonariusze jedynie rozmawiali z ochroną przed budynkiem KRRiT. Celem było ustalenie, czy przewodniczący miał pojawić się tego dnia w pracy. Chodziło o ocenę zagrożenia i ewentualne przygotowanie zabezpieczenia w związku z możliwym zgromadzeniem lub incydentem.
„Takie działania to jedno z wielu zadań i obowiązków spoczywających na naszych funkcjonariuszach i wynikających z art. 1 Ustawy o Policji” – podkreśliła KSP.
Świrski przed Trybunałem Stanu, lista zarzutów się wydłuża
Wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu został formalnie przyjęty przez Sejm. Marszałek Sejmu przekaże teraz uchwałę i dokumenty Trybunałowi. To efekt zarzutów, jakie grupa 185 posłów sformułowała już w maju 2024 roku.
Wnioskodawcy oskarżają przewodniczącego KRRiT o blokowanie wypłat z abonamentu rtv dla mediów publicznych, utrudnianie przyznania koncesji dla prywatnych nadawców (w tym TVN i TOK FM), a także zaniechania w prowadzeniu badań statystycznych dotyczących oglądalności.
Maciej Świrski, mimo licznych kontrowersji, do tej pory pełnił swoją funkcję nieprzerwanie. Postawienie go przed Trybunałem Stanu może być jednak końcem jego obecności na scenie politycznej i medialnej.
na zdjęciu: przewodniczący KRRiT Maciej Świrski na sali plenarnej Sejmu w Warszawie. fot. PAP/Radek Pietruszka
Red.
Inne tematy w dziale Kultura