Rzeszów, 27.07.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (C) i poseł PSL Adam Dziedzic (P) podczas obchodów 130-lecia Polskiego Ruchu Ludowego, 27 bm. w Rzeszowie. (aldg) PAP/Łukasz Gągulski
Rzeszów, 27.07.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (C) i poseł PSL Adam Dziedzic (P) podczas obchodów 130-lecia Polskiego Ruchu Ludowego, 27 bm. w Rzeszowie. (aldg) PAP/Łukasz Gągulski

Kosiniak-Kamysz: członkowie koalicji muszą zrozumieć, że wszyscy gramy do jednej bramki

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Podczas obchodów 130-lecia ruchu ludowego w Rzeszowie wicepremier i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił strategię „wielkich inwestycji narodowych” – w skrócie WIN – jako plan zwycięstwa dla Polski i PSL. Zaapelował także do koalicji o „granie do jednej bramki".

Kosiniak-Kamysz ogłasza strategię „WIN” i wzywa do jedności koalicji

Podczas obchodów 130-lecia ruchu ludowego w Rzeszowie wicepremier i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił strategię „wielkich inwestycji narodowych” – w skrócie WIN – jako plan zwycięstwa dla Polski i PSL. Jej filarami mają być bezpieczeństwo, ambicja i idea. Polityk wezwał do zakończenia sporów w koalicji rządzącej i podkreślił potrzebę wspólnego działania: „granie do jednej bramki” ma być receptą na skuteczne rządzenie.

Wicepremier zapowiedział rozwój przemysłu zbrojeniowego w każdym województwie oraz stworzenie zielonych okręgów przemysłowych, produkujących energię lokalnie. Mówił też o konieczności modernizacji armii, ochronie polskiej wsi i walce z kryzysem demograficznym. Zaproponował, by świadczenie 800 plus przysługiwało wyłącznie osobom pracującym.

W swoim wystąpieniu Kosiniak-Kamysz odniósł się również do sporów światopoglądowych, deklarując gotowość PSL do kompromisów w trzech kwestiach: przywrócenia stanu prawnego sprzed wyroku TK ws. aborcji, uproszczenia procedur dotyczących informacji o osobach najbliższych oraz ułatwień w rozwodach bezdzietnych par.


Burze i podtopienia – Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obraduje

W związku z nadejściem niżu genueńskiego i intensywnymi opadami, w niedzielę o godz. 18 odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował, że sytuacja jest pod kontrolą, a w gotowości pozostają strażacy, policja i Centralny Odwód Operacyjny. Stany osobowe służb zostały podniesione m.in. w województwach śląskim, małopolskim i opolskim.

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami i silnymi opadami dla większości kraju – najwyższy, III stopień zagrożenia obowiązuje na południu Polski. W Małopolsce, Śląskiem i Opolskiem obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne.

Państwowa Straż Pożarna odnotowała 183 interwencje – najwięcej w województwach podkarpackim, opolskim i mazowieckim. W Głuchołazach doszło do czasowego zamknięcia mostu tymczasowego z powodu podtopień, jednak przeprawa została już przywrócona do ruchu.


Srebrny medal MŚ w szermierce dla Cieślar, brąz dla siatkarek 

Zuzanna Cieślar została wicemistrzynią świata w szabli podczas zawodów w Tbilisi. W finale uległa Rosjance Janie Jegorian, startującej pod flagą neutralną. To pierwszy w historii srebrny medal Polek w tej konkurencji podczas MŚ.

Brązowy medal w Lidze Narodów zdobyły natomiast polskie siatkarki, pokonując w meczu o trzecie miejsce Japonię 3:1 w łódzkiej Atlas Arenie.


Trump: USA i UE mają „duże szanse” na osiągnięcie porozumienia handlowego

Istnieje duża szansa na osiągnięcie porozumienia handlowego między USA a Unią Europejską – powiedział w niedzielę amerykański prezydent Donald Trump podczas spotkania z mediami w Turnberry, w zachodniej Szkocji, przed rozpoczęciem negocjacji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Trump stwierdził, że istnieją trzy lub cztery punkty sporne. Dodał, że głównym punktem spornym jest „sprawiedliwość”, wymieniając bariery dla eksportu samochodów i produktów rolnych z USA.


Polityczna burza wokół DSA

Tymczasem w Brukseli delegacja amerykańskiego Kongresu spotka się z wiceszefową Komisji Europejskiej Henną Virkkunen. Spotkanie dotyczy kontrowersyjnego raportu, w którym Akt o usługach cyfrowych UE (DSA) został oskarżony o ograniczanie wolności słowa. W raporcie znalazł się przykład z Polski – NASK miał w 2024 r. zwrócić się do TikToka o usunięcie wpisu kwestionującego ekologiczność samochodów elektrycznych. Według Kongresu USA to dowód na cenzurę polityczną.

Komisja Europejska odpiera zarzuty, twierdząc, że 99 proc. moderacji odbywa się zgodnie z regulaminami samych platform, a interwencje urzędowe stanowią promil działań.


Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Polityka