n/z: Deszcz na ulicach Warszawy, IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami w części województw. fot. PAP/Rafał Guz
n/z: Deszcz na ulicach Warszawy, IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami w części województw. fot. PAP/Rafał Guz

Alert RCB w dwóch województwach. Służby wydały instrukcje dla mieszkańców

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia pogodowe niemal dla całego kraju. Do listy 12 wcześniej objętych województw dołączyły dwa kolejne. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Alerty pogodowe niemal w całej Polsce. IMGW ostrzega przed burzami i podtopieniami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia pogodowe niemal dla całego kraju. Do listy 12 wcześniej objętych województw dołączyły podkarpackie i lubelskie. Ostrzeżenia III stopnia dotyczą południowej części woj. śląskiego, małopolskiego i opolskiego. IMGW zapowiada długotrwałe opady i lokalne wezbrania wody w zlewniach dopływów górnej Wisły. Szczególnie niebezpieczne mogą być powodzie błyskawiczne w regionach górskich.

RCB apeluje do mieszkańców: „Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb”. Na Bałtyku w północnej Polsce zamknięto 11 kąpielisk z powodu zakwitu sinic – głównie w Krynicy Morskiej, Jastarni i Helu.


Tragiczny weekend na śląskich drogach. Ogłoszono „czarne alerty”

Śląska policja ogłosiła 13. i 14. „czarny alert drogowy” po trzech śmiertelnych wypadkach w regionie. W Katowicach zginęły dwie kobiety, w tym jedna w zaawansowanej ciąży. Mimo prób ratunku nie udało się uratować także dziecka. Kolejna ofiara to 35-letni mężczyzna z Jedliny, który w sobotę wieczorem uderzył samochodem w drzewo. Od początku akcji 18 czerwca na śląskich drogach zginęło już 15 osób.


Granice z Niemcami i Litwą pod kontrolą. Straż Graniczna podała dane

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę i niedzielę na granicy z Niemcami skontrolowano blisko 12 tys. osób i ponad 5 tys. pojazdów. Dziesięciu osobom odmówiono wjazdu, w tym obywatelom Turcji, Iraku i Indii. Na granicy z Litwą skontrolowano ponad 10,2 tys. osób – jedną osobę zawrócono. SG przypomina, że tymczasowe kontrole obowiązują od 7 lipca i mają na celu ograniczenie nielegalnej migracji.


Spotkanie prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią na początku sierpnia

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała, że Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na początku sierpnia. Spotkanie dotyczy kontrowersyjnej wypowiedzi Hołowni, który mówił o naciskach na opóźnienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, co nazwał „politycznym zamachem stanu”.

Hołownia wyjaśnił później, że użył tego sformułowania w sensie publicystycznym, a nie prawnym, i zapewnił, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się zgodnie z planem – 6 sierpnia. Premier Donald Tusk skomentował całą sytuację słowami o „niepoważnych gestach mogących rodzić poważne konsekwencje”.


Erdogan chwali Macrona za decyzję ws. Palestyny

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował Emmanuelowi Macronowi zapowiedzi uznania państwowości Palestyny. Podczas rozmowy telefonicznej prezydenci omówili sytuację w Strefie Gazy oraz planowaną konferencję w sprawie dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Francja zapowiedziała uznanie Palestyny we wrześniu podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To największy kraj w Europie, który podjął taką decyzję – dotychczas Palestynę uznało 148 państw.


Trump traci cierpliwość do Putina. „Czas na działania”

Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział w wywiadzie dla Fox News, że prezydent Donald Trump „traci cierpliwość” wobec Władimira Putina. Mimo dobrych osobistych relacji, Rosja nie podejmuje żadnych kroków w celu zakończenia wojny w Ukrainie.

Trump zapowiedział wcześniej, że jeśli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia, USA nałożą 100-procentowe cła na Rosję oraz sankcje na jej partnerów handlowych. Biały Dom planuje też dalsze dostawy broni do Ukrainy – finansowane przez sojuszników z NATO.

Sondaż „WSJ”: Demokraci z najniższym poparciem od 35 lat

Z najnowszego sondażu „Wall Street Journal” wynika, że Partia Demokratyczna cieszy się najniższym poparciem od 1990 roku. Aż 63 proc. respondentów ma o niej negatywną opinię, a tylko 33 proc. ocenia ją pozytywnie. W kluczowych kwestiach – gospodarki, inflacji i polityki zagranicznej – wyborcy bardziej ufają Republikanom.

Demokraci dominują jedynie w obszarach opieki zdrowotnej i polityki szczepień. Według „WSJ” partia nie przekonała jeszcze wyborców, że jest lepszą alternatywą od Donalda Trumpa, co może mieć znaczenie przed przyszłorocznymi wyborami do Kongresu.

n/z: Deszcz na ulicach Warszawy, IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami w części województw. fot. PAP/Rafał Guz

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka