34 obserwujących
2592 notki
633k odsłony
512 odsłon

Świnia w błocie

Wykop Skomentuj10

Dehumanizacja


Kiedy widzisz, że politycy używają terminów przyrównujących przeciwników do zwierząt lub, co gorsza, chorób, terminów zarezerwowany dla owadów, angażują się w proces dehumanizacji adwersarzy. Używają dehumanizacji, aby usprawiedliwić chciwość, przemoc, znęcanie się. 


image

"Zniszcz je" plakat z 1940 roku z okupowanej Danii

 Ludzie są zdolni do straszliwych zbrodni, ale cywilizacja rozwinęła sposoby na zahamowanie agresji. Jednak nie wyeliminowaliśmy przemocy, częściowo z powodu technik tworzenia (fałszywych) wymówek i uzasadnień niemoralnego zachowania. Wszystkie techniki moralnego wycofywania są sztuczkami, aby skłonić ludzi do akceptowania zachowań, które w innym przypadku natychmiast uznaliby za nieetyczne i niesprawiedliwe. Klasyczną strategią jest używanie określeń takich jak "zwierzęta" i "robactwo". Głównym celem jest skłonienie ludzi do akceptowania lub nawet angażowania się w zachowania, o których wiedzą, że są złe. I ku temu służą techniki dehumanizacji.

image

"Maus" rasistowski komiks Spiegelmana

Dehumanizacja nie ogranicza się jednak do kwestii politycznych. Za każdym razem, gdy ktoś redukuje istotę ludzką do jednej cechy, szczególnie negatywnej, jest to działanie odczłowieczającye. "Alkoholik", "uzależniony", "diabetycy" i "schizofrenicy". Wszystkie zniewagi związane z rasą, płcią, orientacją seksualną, stanem zdrowia lub inną cechą są również odczłowieczające.

image


Obwinianie ofiar : " Zasłużyła sobie kur...", "Kościół sam sobie winien".... Jest ulubioną strategią wielu sprawców. Podobnie jak dehumanizacja, obwinianie ofiar działa poprzez próbę zmniejszenia efektu przemocy, zamiast skupiania się na sprawcy jako na rzeczywistym źródle złego postępowania.Niektóre techniki wycofywania moralnego polegają na udawaniu, że niemoralne działania nie są naprawdę złe. Przesunięcie odpowiedzialności, takie jak twierdzenie, że "wykonywałem rozkazy" i dyfuzja odpowiedzialności, gdzie ludzie usprawiedliwiają swoje działania, mówiąc, że inni też to robią, są formami moralnego braku zaangażowania, zaprojektowanymi w celu zminimalizowania osobistej odpowiedzialności za niemoralne działania, na przykład, gdy normalnie przestrzegający prawa ludzie rabują sklepy po blackoutach lub klęskach żywiołowych. Przeciwieństwem dehumanizacji jest empatia i szacunek, najlepiej wyrażona przez zdanie "kochać bliźniego jak siebie samego". Wersja tego określenia znajduje się w praktycznie wszystkich światowych religiach. Jest to tak humanizujące, jak to tylko jest możliwe, wzywając wszystkich, by tak samo traktowali innych, jak chcieliby być sami traktowani. Złota zasada oznacza, że nie powinno być mowy o nas samych - że wszyscy ludzie, lub w niektórych filozofiach wszystkie żywe istoty, są częścią "nas".

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale