34 obserwujących
2558 notek
626k odsłon
145 odsłon

The Times od Israel/ fałszywy polski paszport ratuje izraelskiego ministra

Wykop Skomentuj

The Times od Israel/

SYN BURGA NIE MOŻE POTWIERDZIĆ HISTORII; OJCIEC NIGDY O TYM NIE ROZMAWIAŁ

Fałszywy polski paszport uratował czołowego izraelskiego polityka przed nazistami, mówi Warszawa.

Ambasada RP w Szwajcarii mówi, że urodzony w Niemczech Yosef Burg, wybrany do pierwszego Knesetu w 1949 r. I na następne 40 lat na posła, uciekł w ramach akcji ratującej tysiące Żydów

Przez PRACOWNIKÓW TOI

13 października 2019, 12:22 3 


Yosef Burg, wybitny były polityk Izraela, który został wybrany na posła do pierwszego Knesetu w 1949 r. I służył jako parlamentarzysta przez następne 40 lat, w 1940 r. Otrzymał fałszywy polski paszport, aby pomógł mu uciec z Europy kontrolowanej przez nazistów, wg polskiej ambasady w Szwajcarii.


„Josef Burg, który został uwięziony w Szwajcarii otoczonej przez nazistów, w sierpniu 1940 r. Otrzymał nielegalny polski paszport, aby uciec do Hiszpanii, a następnie kontynuować podróż do Eretz Israel” - powiedział w piątek ambasador Polski Jakub Kumoch w cytowanym wcześniej niepublikowanym dokumencie z izraelskiego archiwum państwowego.


Kumoch powiedział, że Burg został uratowany przed nazistami w ramach akcji ratunkowej Aleksandra Ładosia, który był ambasadorem Polski w Szwajcarii w latach 1940–1945, i wspópracował ze Światowym Kongresem Żydów.


Burg, który urodził się w Dreźnie w Niemczech w 1909 r., Był członkiem Knesetu w latach 1949–1988 i pełnił wiele funkcji ministerialnych pod rządami siedmiu premierów Izraela. Był jednym z założycieli Narodowej Partii Religijnej. Burg zmarł w 1999 roku. Nigdy nie wspominał publicznie o polskim rozdziale swojego życia.


Syn Burga, Avraham Burg, sam były polityk i spiker Knessetu, powiedział w niedzielę „Times od Israel”, że nie ma żadnych informacji dotyczących dokładności nowych informacji i nie może ich potwierdzić.


Powiedział, że chociaż wie, że jego ojciec przybył do Izraela z polskim paszportem, nie ma żadnych dodatkowych informacji na ten temat poza tym, co zostało opublikowane.


Powiedział, że ostatnio skontaktowano się z nim w celu zlokalizowania paszportu, ale nie był w stanie pomóc.


Kumoch powiedział, że dokumenty zostały przejrzane zarówno przez izraelskich, jak i polskich historyków, w tym dr Mordocheusza Paldiela, byłego dyrektora Departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Yad Vashem. Historia nie była jeszcze szeroko publikowana, chociaż Kumoch powiedział, że w polskojęzycznym artykule z 1995 roku krótko o niej wspominano.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale