34 obserwujących
2613 notek
637k odsłon
357 odsłon

The Times of Israel/ Prezydent Polski nie podpisuje nominacji

Wykop Skomentuj19

The Times of Israel/

Prezydent Polski nie podpisuje nominacji, aby żydowski uczony nie uzyskał stopnia profesorskiego.

Michał Bilewicz zajmuje się badaniem współczesnego antysemityzmu i był krytykowany przez niektórych polskich prawicowych polityków

Przez KATARZYNA MARKUSZ

28 paź 2019, 06:02 am 4 


WARSZAWA, Polska (JTA) - Prezydent Polski Andrzej Duda odmówił podpisania dokumentów związanych z mianowaniem naukowca żydowskiego Michała Bilewicza profesorem na Uniwersytecie Warszawskim.


Zgodnie z polskim prawem prezydent kraju musi wyrazić zgodę na przyznanie profesury.


Bilewicz, mocno zaangażowany w walkę z antysemityzmem, rasizmem i mową nienawiści oraz badający postawy antysemickie w polskim społeczeństwie, jest szefem Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 r. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zatwierdziła Bilewicza na tytuł profesora. W listopadzie 2018 r. dokumenty zostały przesłane do Kancelarii Prezydenta RP. jednak nie zostały jeszcze zaakceptowane ani podpisane.


Kilka dni temu, próbując ustalić termin rozpatrzenia wniosku, Bilewicz otrzymał pismo z urzędu prezydenta, w którym stwierdzono, że „przepisy nie określają daty, w której Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wydać decyzję o nadaniu tytułu naukowego profesora. ” Opublikował część listu w mediach społecznościowych.


Bilewicz zajmuje się badaniem współczesnego antysemityzmu i był krytykowany przez niektórych polskich prawicowych polityków. Ataki na niego były szczególnie głośne po udziale Bilewicza w konferencji w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w 2018 r., Zorganizowanej w 50. rocznicę antysemickiej kampanii w marcu 1968 r.


Bilewicz mówił wówczas o mowie nienawiści i podawał przykłady współczesnego antysemityzmu wśród polskich mediów, znanych celebrytów i polityków. Powiedział, że dzięki antysemityzmowi niektórzy politycy zyskują popularność wśród wyborców. Był za to krytykowany przez polskich nacjonalistów.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale