Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
291
BLOG

Jesienna prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej korzystna dla Polski

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

1. Wczoraj Komisja Europejska zaprezentowała jesienną prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w 2020 roku i w dwóch kolejnych latach, a także sytuacji finansów publicznych 27 krajów członkowskich UE.
Prognoza jest tym bardziej interesująca, bo przez Europę przechodzi 2 fala pandemii koronawirusa i wszystkie rządy reagują na nią większymi bądź mniejszymi ograniczeniami dla życia gospodarczego i społecznego, co niewątpliwie będzie miało wpływ zarówno na poziom PKB jak i stan finansów publicznych we wszystkich krajach UE.
Jesienna prognoza jest także weryfikacją tej przedstawionej przez KE latem i wyraźnie widać, że w większości krajów UE będziemy mieli do czynienia z głębszym spadkiem PKB w 2020 roku i słabszym wzrostem PKB w 2021 roku, niż przewidywano to w prognozie letniej.
2. Na tle innych krajów UE prognozy KE dla polskiej gospodarki są korzystne, w 2020 roku spadek PKB ma wynieść -3,6 %, a w lepszej sytuacji od nas ma się znaleźć tylko 3 kraje: Litwa ze spadkiem PKB wynoszącym -2,2%, Irlandia -2,3% i Szwecja -3,4%.
W pozostałych 23 krajach UE sytuacja w tym roku będzie wyraźnie gorsza, przy czym największy spadek PKB odnotują: Hiszpania -12,4% , Włochy -9,9%, Chorwacja -9,6%,Francja -9,4, Portugalia -9,3% i Grecja -9,0%.
Średni spadek PKB w tym roku w całej UE wyniesie -7,4% , w strefie euro będzie jeszcze wyższy i wyniesie -7,8, tak więc w naszym kraju spadek PKB będzie o ponad połowę słabszy niż w strefie euro.
3. Według prognozy KE w kolejnych latach w 2021 i w 2022 roku w całej UE nastąpi „odbicie gospodarek”, a więc we wszystkich krajach UE, będziemy mieli do czynienia ze wzrostem gospodarczym, przy czym wzrost ten będzie niższy, niż KE przewidywało latem tego roku.
Wspomniane „odbicie” ma być bardziej wyraźne w 2021 roku w poszczególnych krajach od 2,9 % w Irlandii do 5,8% we Francji i trochę niższe w 2022 roku od 2,2% w Finlandii do 4,5% na Węgrzech.
Wzrost PKB w Polsce ma w latach 2021-2022 wynieść odpowiednio 3,3% i 3,5% i w roku 2021 ma on być niższy od średniej unijnej wynoszącej 4,1%, a w 2022 roku wyższy od średniej unijnej wynoszącej 3,0%.
KE prezentuje także korzystniejsze przewidywania co do stanu finansów publicznych w Polsce, niż te zawarte przez rząd w uzasadnieniu do budżetu na 2021 rok, wg Komisji deficyt sektora finansów publicznych w naszym kraju w latach 2020-2022 w procentach PKB ma wynieść odpowiednio: 8,8%, 4,2% i 3%, a według prognozy rządu odpowiednio: 11,8% ,6% i 4%.
4. Te kolejne tym razem jesienne prognozy KE korzystne dla Polski potwierdzają, że polski rząd przyjął właściwe metody instrumenty ograniczania negatywnych skutków koronawirusa w gospodarce.
Ba użycie mocnych bodźców fiskalnych wprawdzie spowoduje w tym i w kolejnych dwóch latach deficyty w systemie finansów publicznych, a także w konsekwencji wzrost długu publicznego w relacji do PKB ale mimo tego finanse publiczne pozostaną w dobrym stanie.
Przypomnijmy, że do 30 października instytucje obsługujące Tarcze antykryzysową i Tarcze finansową przekazały przedsiębiorcom i pracownikom ok.150 mld zł, co więcej w związku z 2 falą pandemii rząd jest gotowy kontynuować to wsparcie i dysponuje na ten cel kwotą przynajmniej 50 mld zł.
Przez ostatnie 5 lat rząd Zjednoczonej Prawicy prowadził odpowiedzialną politykę w zakresie finansów publicznych, co pozwoliło na wyraźne zmniejszenie długu publicznego w relacji do PKB o ponad 8 punktów procentowych (i to pomimo znaczących wydatków na politykę społeczną), a to z kolei stworzyło swoistą poduszkę fiskalną dla obecnych działań antykryzysowych.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka