Blog
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
150 obserwujących 2584 notki 2891176 odsłon
Zbigniew Kuźmiuk, 10 lutego 2017 r.

Posłowie Platformy i Nowoczesnej porzucili już narrację o „nielegalnym budżecie”

576 17 1 A A A


1. Na początku stycznia, tuż po uchwaleniu przez Parlament budżetu na 2017 rok, posłowie dwóch partii opozycyjnych Platformy i Nowoczesnej na wyścigi informowali opinię publiczną, że jest on nielegalny.


Posłowie „martwili się” między innymi o to, że Komisja Europejska w związku z wątpliwościami do trybu jego uchwalania, może nie przekazywać środków z budżetu UE przewidzianych dla Polski na ten rok.


„Martwili się” także tym, że samorządowcy mogą się niepokoić o zaplanowane w budżecie subwencje i dotacje przewidziane dla nich, ba „martwili się” nawet, że inwestorzy krajowi i zagraniczni, wątpiący w legalność budżetu na 2017 rok, mogą powstrzymywać się z zakupem obligacji skarbowych emitowanych w związku z finansowaniem długu publicznego.


2. Niespodziewanie zabrał głos w tej sprawie w połowie stycznia przewodniczący Rady Europejskiej „w trzymającej rękę na pulsie” telewizji TVN24.


Generalnie Tusk nie interesuje się polskimi sprawami, szczególnie tymi, które trzeba by próbować forsować w instytucjach europejskich, ponieważ jak twierdzi nie może tego robić, żeby nie narazić się na krytykę.


Wtedy jednak zainteresował się uchwalaniem budżetu na 2017 rok przez Parlament i stwierdził z niepokojem, „że nie możemy pozwolić, by Polska była w przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny”.


W podtekście tej wypowiedzi było zasianie niepokoju, że wątpliwości, co do legalności polskiego budżetu, mogą spowodować zablokowanie przekazywania dotacji z budżetu UE dla naszego kraju, choć dla przewodniczącego Rady powinno być jasne, że Komisja Europejska nie ma takich kompetencji.


3. „Zamartwianie się” opozycji w sprawie legalności budżetu państwa na 2017 rok trochę zostało ograniczone po ogłoszeniu ratingów dla naszego kraju przez dwie największe agencje ratingowe.


Moody’s i Fitch pozostawiły, bowiem ratingi naszego kraju na dotychczasowym poziomie, a z kolei inwestorzy krajowi i zagraniczni zakupili polskie obligacje w ciągu ostatnich kilku tygodni na sumę ponad 20 mld zł.


W tej sytuacji powtarzanie przez posłów opozycji wcześniejszej narracji o nielegalnym budżecie zakrawałoby już na śmieszność, dlatego tez doradcy medialni poradzili, aby tej kwestii już nie podnosić.


4. Niechęć opozycji do budżetu na 2017 rok wynika także z jego zawartości po stronie wydatków, jeżeli chodzi o tzw. transfery społeczne.


W tym budżecie są, bowiem zarezerwowane środki na realizację zobowiązań wyborczych Prawa i Sprawiedliwości w tym kwota ponad 23 mld zł na finansowanie sztandarowego programu „Rodzina 500plus”, co więcej na szeroko rozumiane wsparcie rodzin wychowujących dzieci przewidziana jest kwota blisko 40 mld zł.


W rezerwie budżetowej znalazła się także kwota 3 mld zł na finansowanie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego od 1 października, ponieważ ma obowiązywać dopiero w ostatnim kwartale przyszłego roku, jako, ba budżet (razem ze środkami europejskimi) zawiera wydatki rzędu 60 mld zł przeznaczone na rolnictwo i polską wieś.


Jest również w wydatkach budżetowych zawarta kwota 0,56 mld zł na finansowanie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia, odpowiednia rezerwa na rozpoczęcie realizacji wspólnie z samorządami programu Mieszkanie plus, czy ogromna rezerwa na wsparcie programów realizowanych z udziałem środków europejskich.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dr nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @BATURA99 przepraszam ,chodzi oczywiście o 3, 7 mln dzieci
  • @UFKA Jeżeli 25 stycznia w wyborach parlamentarnych w Grecji wygra Syriza z takim wynikiem ,że...
  • @SWAN Nie jestem juz posłem na Sejm a jako europoseł nie mam możliwości wnioskowania o...

Tematy w dziale Gospodarka