Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
973
BLOG

Krok po kroku realizowane są inwestycje uniezależniające nas ...

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 115

Krok po kroku realizowane są inwestycje uniezależniające nas od importu gazu z Rosji


1. W tych dniach spółka Polskie LNG operator terminala LNG w Świnoujściu ogłosiła przetarg na wykonawcę drugiego nadbrzeża dla statków w gazoporcie, które będzie realizowane w formule „zaprojektuj i zbuduj”.


Nowe nadbrzeże zapewni terminalowi dodatkowe możliwości, między innymi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG, czy załadunek bunkierek-jednostek dostarczających LNG na statki, które są napędzane tym paliwem.


Procedura wyboru wykonawcy nastąpi do końca tego roku, a zaprojektowanie i zbudowanie nowego nadbrzeża ma nastąpić nie później niż do połowy 2023 roku.


2. Z kolei w połowie grudnia poprzedniego roku Polskie LNG rozpisało przetarg na 3 kolejne elementy rozbudowy istniejącego terminala gazowego, które mają zwiększyć jego przepustowość z obecnych 5 mld m3 gazu do 7,5 mld m3 rocznie.


Elementami tymi są: rozbudowa zespołu regazyfikatorów, budowa trzeciego zbiornika na skroplony gaz, wreszcie instalacji załadunku gazu na cysterny kolejowe, co ułatwi transport wgłąb naszego kraju.


I ta inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i zbuduj”, rozbudowa regazyfikatorów ma się zakończyć w grudniu 2021 roku, dwie pozostałe mają zostać wybudowane do połowy 2023 roku.   


3. Przypomnijmy, że na początku grudnia poprzedniego roku w Kancelarii Premiera w Warszawie operatorzy przesyłu gazu, polski Gaz-System i duński Energinet w obecności ministrów z obydwu krajów odpowiedzialnych za energetykę, poinformowali o podjęciu pozytywnych decyzji inwestycyjnych o budowie Baltic Pipe.


Wtedy premier Mateusz Morawiecki na jednym z portali społecznościowych, tę decyzję skomentował następująco „udało się postawić milowy krok ku bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski”.


Także rzeczniczka Komisji Europejskiej w odpowiedzi na pytanie PAP napisała, że „projekt Baltic Pipe przyczynia się do realizacji głównych celów unii energetycznej w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowej i Wschodniej”.


4. Przypomnijmy także, że pod koniec 2017 roku, Komisja Europejska przyjęła trzecią listę projektów energetycznych o znaczeniu wspólnotowym, co pozwoli znajdujących się na niej przedsięwzięciom na ułatwione uzyskanie unijnego dofinansowania (nie tylko w fazie projektowania, ale także budowy).


Projekty znajdujące się na liście mają szansę zdobyć dofinansowanie z puli 5,35 mld euro z unijnego mechanizmu Connecting Europe Facility (CEF), przeznaczonego na wzmocnienie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w latach 2014-2020 (inwestycje z tych środków mogą być realizowane do roku 2023 włącznie).


Właśnie na tej liście znalazły się dwie ważne polskie inwestycje z sektora gazowego: rozbudowa Gazoportu w Świnoujściu do pojemności 7,5 mld m3 gazu skroplonego i budowa połączenia gazowego pomiędzy Danią i Polską tzw. Baltic Pipe (razem ze wszystkimi inwestycjami towarzyszącymi).


W ten sposób już pod koniec 2022 roku „Balitic Pipe może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego, a ponadto w ten sposób możemy realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, szczególnie nierosyjskiego na nasz rynek, a także rynki innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej” (trwają intensywne rozmowy z krajami UE położonymi na południe od Polski, dotyczące rozbudowy ich sieci gazowych na kierunku Północ-Południe).


Baltic Pipe i rozbudowany Gazoport w Świnoujściu do 7,5 mld m3 gazu razem z inwestycjami towarzyszącymi, pozwalają realnie myśleć o rezygnacji z podpisywania nowej umowy na dostawy gazu z Rosji (obecna kończy się w 2022 roku).

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka