177 obserwujących
3591 notek
3818k odsłon
587 odsłon

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu stawek podatku dochodowego PIT

Wykop Skomentuj43

1. Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który przewiduje nie tylko obniżenie stawki tego podatku ale także podwojenie kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu. 

To jest już druga propozycja obniżenia stawek podatku CIT, w sytuacji kiedy coraz więcej przedsiębiorstw, uważa ,że obniżenie stawek podatku dochodowego jest niewystarczające. 

2. Przypomnijmy, że pod koniec poprzedniego miesiąca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zerowej stawce PIT dla osób do 26 roku życia zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo umowy zlecenia dla dochodów nie przekraczających wysokości I progu podatkowego, czyli dochodów nie wyższych niż 85 528 zł rocznie. 

Jeżeli dochody podatnika będą przekraczały ten poziom, to opodatkowane one zostaną dopiero powyżej kwoty 85 528 zł według skali podatkowej obowiązującej obecnie w podatku PIT. 

Według wstępnych szacunków ministerstwa finansów, zerową stawką podatkową w PIT zostanie objęte około 2 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie około 2,5 mld zł rocznie co oznacza, że taka kwota dodatkowo trafi do kieszeni pracujących młodych ludzi ( jeżeli projekt wejdzie w życie przed 1 sierpnia, to już w tym roku w kieszeniach młodych podatników zostanie z tytułu tej ustawy około 1 mld zł). 

3. Rząd zakłada ,że projekt będzie tak procedowany w Parlamencie aby mógł wejść w życie od 1 sierpnia tego roku, co oznaczałoby ,że dochody osiągane przez młodych pracowników do 26 roku życia przez 5 ostatnich miesięcy tego roku do kwoty 35 636 zł, będą już objęte stawką zerową. 

Co więcej, już w 2019 roku pracodawca nie będzie miał obowiązku pobierania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy jeżeli młody pracownik złoży mu oświadczenie, ze jego dochody od sierpnia do grudnia tego roku , nie przekroczą wspomnianej kwoty 35 636 zł. 

Premier Morawiecki prezentując projekt, zapowiedział, że w następnym roku, rząd będzie chciał rozszerzyć preferencje podatkowe także na młodych przedsiębiorców i pracowników miedzy innymi poprzez przynajmniej podwojenie kosztów uzyskania przychodów a także zwiększenia kwoty wolnej od podatku. 

Przypomnijmy, że projekt ustawy o zerowej stawce PIT dla ludzi młodych do 26 roku jest jednym z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego ogłoszonej na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości pod koniec lutego tego roku. 

4. Teraz następuje dopełnienie propozycji programowych Zjednoczonej Prawicy i jeszcze w te kadencji rząd chce ;przeprowadzić w Parlamencie Europejskim projekt ustawy obniżającej stawki w podatku PIT ale także podwojenie kosztów uzyskania przychodów. 

Okazuje się , że te zaproponowane rozwiązania mają dotyczyć dochodów nie od 1 stycznia 2020 roku ale dochodów wcześniejszych datowanych na 1 października tego roku, co oznacza, że część dochodów tegorocznych zostanie objętych niższym podatkiem. 

Ta rządowa decyzja dotycząca obniżki stawek podatku PIT jest pierwszą od roku 1989 i chyba dlatego środowiska liberalne i lewicowe, tak bardzo ją krytykują, a nawet wyszydzają. 

Przyjęte rozwiązania oznaczają, że już dochody z tego roku od 1 października będą objęte niższa stawką podatku dochodowego, co więcej wyższa będzie także kwota wolna od podatku za cały rok 2019 ,a t oznacza , znacznie niższe obciążenia podatkiem dochodowym osób fizycznych podlegających obciążeniem tym podatkiem. 


Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka