77 obserwujących
353 notki
853k odsłony
  2024   0

PIĄTY ROSYJSKI „SPUTNIK NAD POLSKĄ”

 

„Sputnik nad Polską” to największy festiwal rosyjskich filmów w Europie. Odbywa się od 17  do 27 listopada w Warszawie i 42 miastach w kraju. Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi  19 listopada wsali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 2007 roku pod nazwą „Sputnik nad WarszawąI Festiwal Filmów Rosyjskich odbył się wtedy w największym kinie polskiej stolicy Kinoteka”. W programie tego festiwalu zostało przedstawione  ponad 60 filmów radzieckiej i rosyjskiej produkcji. Mimo sceptycznych proroctw, festiwal filmowy doszedł do skutku, i można nawet powiedzieć,  że cieszył siępowodzeniem. 64 filmy, 16 000 widzów - średnio każdy film obejrzało 250 osób. Nie był to zły rezultat jeśli uwzględnić, że na początku lat dziewięćdziesiątych już ubiegłego wieku kulturalne związki między naszymi krajami praktycznie urwały się.

Inicjatorami i organizatorami Festiwalów Filmów Rosyjskich stają się małżonkowie Małgorzata Szlagowska-Skulska i Piotr Skulski.

Rodzice Małgorzaty lubili rosyjskie filmy. Ona sama rozpoczęła na poważnie naukę języka rosyjskiego pod wpływem rosyjskiego kina. Szczególnie wielkie wrażenie wywarły na nią taśmy  Andreja Tarkowskiego. Pani Małgorzata studiowała ekonomię, obroniła rozprawę doktorską i nadal interesowała się rosyjskimi filmami. W  pewnym okresie one zniknęły z ekranów Polski, i dla ich obejrzenia trzeba było jeździć do Rosji.

Piotr Skulski od wielu już lat zajmuje się organizacją gościnnych występów w Polsce takich znanych rosyjskich zespołów koncertowych jak Zespół Pieśni i Tańca Armii Czerwonej im. Aleksandrowa, „Bieriozka” i inne. Idea zorganizowania przeglądu filmów rosyjskich narodziła się właśnie po powodzeniu tych koncertów. Na przedstawienia przychodzili nie tylko starsi Polacy, którzy pamiętali czasy radzieckie, czy uczyli się w ZSRR, ale też i młodzież. Jak wynika ze słów Piotra Skulskiego, po koncertach młodzi ludzie podchodzili i pytali o możliwości zapoznania się ze słynnymi filmami radzieckiej i rosyjskiej produkcji.

W ten sposób, małżonkowie Skulscy zrozumieli, że audytorium jest, a propozycji nie ma. Szczególnie dotyczyło to nowego rosyjskiego kina. I w 2007 roku na własną odpowiedzialność podjęli ryzyko i praktycznie za własne środki, zrealizowali pierwszy „Sputnik”.

 

Od tego czasu upłynęło 5 lat. W tym okresie festiwal rozkręcał się coraz bardziej z każdym rokiem. „Sputnik nad Warszawą” od 2009 roku przekształcił się w „Sputnik nad Polską”. Poszerzyła się nie tylko geografia festiwalu ale też program: w tym roku ponad 160 rosyjskich filmów i dzieł radzieckiej klasyki filmowej zostanie pokazane w 42 miastach Polski.

 

Z programem festiwalu można zapoznać się na oficjalnej witrynie „Sputnika nad Polską”:  

http://www.sputnikfestiwal.pl/program.

Szczególne zainteresowanie wzbudza program imprez towarzyszących festiwalowi. Z koncertami wystąpią:

SAMOKHIN BAND:

 

 

Chyskyyrai – Walentyna Romanowa, jakucka śpiewaczka ludowa: 

 

 

Michał Konstrat:

 

Ja osobiście z zadowoleniem obejrzałabym spektakl Och-Teatru "Wassa Żeleznowa" Maksyma Gorkiego z udziałem Krystyny Jandy. 

 

Iwan Wyrypajew, znany rosyjski reżyser teatralny i filmowy pokaże swój nowy spektakl „Iluzje”. Wśród aktorów nie ma Karoliny Gruszki, jego żony (a może już nie żony).

Także będzie można obejrzeć spektakl „Starucha” D. Charmsa wystawiony przez Teatr Absurdu.

Rosyjskiemu Festiwalowi Filmowemu towarzyszy wiele wystaw:

http://www.sputnikfestiwal.pl/wystawyy

Wśród nich nęcącą propozycję stanowi zwiedzanie Muzeum Erotyki z unikatową ekspozycją „Seks w ZSRR", gdzie jakoby przedstawiono rzadkie eksponaty - radzieckie plakaty erotycznej treści, dokumenty …

http://www.sputnikfestiwal.pl/erotyka

Polacy! Nie wierzcie! Jak zostało ustalone przez forumowiczów  «Усадьбы», te plakaty zupełnie nie odnoszą się do czasów radzieckich. Dyskusja na ten temat jest tu:

http://ursa-tm.ru/forum/index.php?/topic/17709-%C2%AB%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%81-%D0%B2-%D1%81%D1%81%D1%81%D1%80%C2%BB/

oraz tutaj:

http://ursa-tm.ru/forum/index.php?/topic/17706-

A zdjęcia i plakaty pochodzą stąd:

http://www.render.ru/gallery/show_work.php?work_id=63259

Odnośnie „Dekretu o zniesieniu prywatnego posiadania kobiet”, można przeczytać tutaj:

http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/Article/dekr_obotm.php

Jak widzicie, żadnego dekretu bolszewików o nacjonalizacji kobiet nie było. Komuś okazało się potrzebne teraz propagować tę fałszywkę…

Zostawmy te mistyfikacje.

Najbardziej radosnym w programie festiwalu jest dla mnie pojawienie się cyklu przedsięwzięć poświęconych 50-tej rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmosie. Są to filmy fabularne, dokumentalna taśma o Mirosławie Hermaszewskim „Waga nieważkości”, spotkanie z samym kosmonautą i rosyjskim kolegą Jurijem Baturinym, dyskusja w planetarium Centrum Nauki im. Mikołaja Kopernika.

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale