79 obserwujących
353 notki
846k odsłon
2973 odsłony

Moja ciotka Jadwiga Tadrowska „WIŚKA”

Wykop Skomentuj16

Jadwiga Krzycka urodziła się w 1919 roku w Gdyni. Nic nie wiem o jej matce – małżonce Ludgarda Krzyckiego. Mała Jadwiga podrasta i rozpoczyna naukę w szkole podstawowej w Gdyni. 30 kwietnia 1925 jej ojciec kończy pracę przy ochronie brzegów Rzeczpospolitej i staje się cywilem. Pływa na statkach handlowych w charakterze starszego oficera, a w latach 1929-30 w charakterze kapitana s/s Kraków.

Moja ciotka Jadwiga Tadrowska „WIŚKA”

Pierwszym zakupem tonażu przez nowoutworzone przedsiębiorstwo państwowe „Żegluga Polska” była w grudniu 1926 roku seria 5 węglowców, których budowa była na ukończeniu we francuskiej stoczni Chantiers Navais Francais Blainville w Caen. Statki powstawały pod nadzorem i według przepisów Lloyd's Register.
SS „KRAKÓW”: Tonaż - 1995 BRT, klasa LRS 100A1. Pozostałe jednostki: KATOWICE, TORUŃ, POZNAŃ i WILNO.

W którym roku umiera matka Jadwigi – nie wiadomo. Jadwiga jest wychowywana głównie przez ojca, który zabiera ją często w swoje podróże morskie. Dzięki tym podróżom Jadwiga uczy się języków obcych. Zna podobno dobrze niemiecki, angielski, a nawet węgierski.
W okresie 1931-1939 Ludgard Krzycki pracuje w Urzędzie Morskim w Gdyni, jako kierownik Sekretariatu Spraw Żeglugi Morskiej.

Wiadomo, że w 1936 roku Jadwiga Krzycka kończy szkołę ogólnokształcącą w Gdyni. Tymczasem w latach dwudziestych następuje budowa w kaszubskiej osadzie Gdynia portu wojennego i handlowego Odrodzonej Rzeczpospolitej. Do rozwijającej się Gdyni przyjeżdża Alfons Tadrowski i ściąga z Torunia prawdopodobnie w 1936/7 roku swojego najmłodszego brata Zenona Tadrowskiego urodzonego w 1916 roku. Zenon Tadrowski ukończył studium nauczycielskie w Toruniu i podejmuje pracę w Poczcie Polskiej w Gdyni.

Jak drogi Jadwigi i Zenona przecinają się nikt nie wie. Pierwsze ich spotkanie nastąpiło prawdopodobnie w 1938 roku. Młodzi ludzie zakochują się w sobie i wybucha pomiędzy nimi wielka miłość. Zostają narzeczonymi i zawierają związek małżeński prawdopodobnie w lutym, lub marcu 1939 roku.

z

 Ślub Jadwigi Krzyckiej z Zenonem Tadrowskim w Gdyni – luty 1939

Młoda para mieszka w Gdyni we własnym mieszkaniu. Jeszcze wiosną 1939 roku wypuszczają się ze znajomymi na wycieczki do pobliskiego lasu.

 

Jadwiga i Zenon z grupą przyjaciół na wycieczce w lesie w pobliżu Gdyni wczesną wiosną 1939r

Wiosna jest piękna i w czerwcu 1939 roku państwo młodzi fotografują się z rodziną na skwerze Kościuszki w Gdyni.

zZenon Tadrowski, Ludgard Krzycki, NN, Jadwiga Tadrowska, ks. Roman Tadrowski

Wiosna jest piękna i w czerwcu 1939 roku państwo młodzi fotografują się z rodziną na skwerze Kościuszki w Gdyni.

z

Tymczasem 1 września 1939 roku Niemcy napadają na Polskę i wybucha wojna. Zenon Tadrowski zostaje powołany do wojska i bierze udział w obronie wybrzeża.

Jadwiga Tadrowska wraz z ojcem - który jako wyższy funkcjonariusz marynarki uciekał przed represjami – przedostała się do Warszawy. Zamieszkali u brata ojca, Marcelego Krzyckiego, ówczesnego dyrektora fabryki „Wedel” przy ul. Zamojskiego.

Późną jesienią Jadwiga uzyskała kontakt kierujący ją na szlak przerzutów ZWZ AK na Węgry.
W pierwszej połowie grudnia 1939 przybyła do Krosna z trzema osobami zamierzającymi przedrzeć się na Węgry przez Słowację. Towarzyszyli jej dwaj bracia o nazwisku Kostrz oraz jakaś kobieta. Zatrzymali się kilka dni w domu kuzyna ojca Jadwigi. Usiłowali zaopatrzyć się w krótką broń, na wypadek próby zatrzymania na granicy. Niestety broni nie dostali.

Córka kuzyna ojca Daniela Okólska - Krupska (późniejsza łączniczka – wywiadowczyni Sztabu Inspektoratu AK Podkarpacie o pseudonimie „Kora”) zaopatruje „Wiśkę” w kopię mapy „setki” rejonu Jaślisk i prowadzi ich do Iwonicza Wsi, do kwatery w domu Marii Filipowiczowej i jej córki Aliny.

Jadwiga Tadrowska „Wiśka” dociera do Budapesztu. W kwietniu 1940 roku zapadła decyzja rządu RP na wychodźstwie o powołaniu do życia stałej placówki polskiej w Budapeszcie, jako ogniwa komunikacji Warszawa – Zachód i ekspozyturę polskiego podziemia na zewnątrz. Budapeszt stał się centrum polskiego życia na Węgrzech, siedzibą różnych jawnych i tajnych organizacji polskich, których dzieje wiązały się organicznie z wypadkami na szerszej widowni europejskiej. Rząd gen. Sikorskiego powołał w Budapeszcie „Placówkę W”, która stała się naczelną, polską instytucją Polityczną w Budapeszcie, utrzymującą łączność między rządem w Londynie, a krajem. Cel działania placówki „W” to zapewnienie kontaktu z politycznymi ośrodkami podziemia w kraju. Ustalono stałe drogi kurierskie z podziałem na odcinki; istniała nawet tzw. „sztafeta kurierska”. Służba kurierska w placówce „W” liczyła się jako służba frontowa.

I tam działała w słynnej placówce „W” w Budapeszcie Jadwiga pełniąc funkcję wywiadowcy – kuriera AK. Na linii Budapeszt – okupowany kraj praktycznie co miesiąc kursowali wysłannicy i kurierzy.

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura