78 obserwujących
353 notki
843k odsłony
1389 odsłon

Jednogłowy orzeł carycy Marii Miłosławskiej

Wykop Skomentuj25

image

Dostałem kiedyś list od dobrego znajomego z Moskwy. Mój znajomy ma na imię Oleg. I choć pochodzi z Jekaterynburga, od lat jest mieszkańcem Moskwy. Pisałem już kilka razy o nim, a jest on niektórym czytelnikom dobrze znaną postacią. I jak pamiętacie, zalicza się do osób nadzwyczaj dobrze poinformowanych.

Tym razem Oleg przysłał mi zdjęcie:

image

I napisał: - Zgadnij co to jest?

Co tu zgadywać. Napisałem, co widzę. Fragment jakiegoś muru zapewne nad jakimś wejściem. Na górze widzę herb Polski o po bokach dwa herby Rosji. Całość jest dosyć mocno zniszczona.

Oleg mi odpisał:

Bardzo dobrze! Teraz zgadnij gdzie to jest? Gdzie zrobiłem te zdjęcia? W zimową, marcową sobotę wypuściłem się w tym roku z żoną na wycieczkę samochodem i po dotarciu do celu – około 50 km od Moskwy - zwiedzaliśmy pewien obiekt z przewodnikiem i zauważyłem w pewnej części tego pięknego obiektu polski i rosyjskie herby koło siebie. Załączam Ci kolejne zdjęcia. I w liście (e-mailu) było dołączone dziesięć zdjęć tego obiektu. Przytaczam tylko trzy wybrane przeze mnie zdjęcia:

image

image

image

Przyglądałem się wszystkim zdjęciom i nic nie mogłem wymyślić. Jakaś cerkiew pod Moskwą przy jakimś pałacu jakiegoś dawnego dostojnika carskiego! – Tak odpowiedziałem Olegowi. A gdzie to jest? – Nie mam pojęcia. 

No i Oleg przysłał mi linki opisujące zwiedzany przez niego obiekt i jego historię i jeszcze napisał kilka informacji od siebie.

Rozpocząć trzeba od Wielkopolski. Na południe od Wrześni leży miejscowość Miłosław. Stara to miejscowość. Miłosław był strategiczną osadą otoczoną pagórkami i mokradłami, a jej znaczenie potwierdza fakt utworzenia w niej parafii - przypuszczalnie już w XII w. Od drugiej połowy XIII w. osada należała do rodu Kotów herbu Doliwa, którzy przyjęli nazwisko Miłosławskich. Wiadomo konkretnie, że w 1314 roku miejscowość ta była własnością Miłosławskich herbu Doliwa. W 1397 roku Miłosław miał już prawa miejskie.

image

 Herb Doliwa rodu Miłosławskich

W drugiej połowie XIV wieku i spustoszeniu ziem po najeździe tatarskim chana Tochtamysza, Ruś zachęca do osiedlania się na jej terenach, oferując przybyłym rozległe tereny i niskie obciążenia daninami. I Zygmunt Korsak Miłosławski z Miłosławia (ur. 1350) osiedlił się w ziemi połockiej, należącej do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ożenił się z nieznaną z imienia Rusinką, a jego potomkowie byli już wychowywani w obrządku wschodnim. W tym samym mniej więcej czasie inny kniaź, będący w 17 pokoleniu potomkiem Ruryka – Oleg Riazański zaprasza w 1371 r. do siebie na służbę tatarskiego mirzę Salachmira z Wielkiej Ordy. Tatarzyn Salachmir przyjął chrzest i ożenił się z siostrą kniazia, Anastazją Riazańską, dając początek wielu rosyjskich bojarskich rodów. Na chrzcie otrzymał imię Iwan. Tatar osiedla się ze swoim ułusem na południowych rubieżach księstwa muromsko-riazańskiego, służąc odtąd wiernie swojej nowej ojczyźnie.

W styczniu 1391 r. Zygmunt Korsak Miłosławski bierze udział w poselstwie Zofii córki księcia litewskiego Witolda, która wychodziła za mąż za wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla I i pozostaje w Moskwie.

Syn Zygmunta, urodzony w 1380 r. Wiaczesław Zygmuntowicz Korsak Miłosławski, poślubia w 1405 r. córkę Anastazji Riazańskiej i Salchamira. Zakładają wiele wsi, między innymi istniejące do dzisiaj sioło Miłosławskoje w połowie drogi z Riazania na południe do Woroneża. Kolejny przedstawiciel rodu Fiodor Wiaczesławicz (ur. 1410) ma czterech synów, z których trzej najstarsi - Michał, Stiepan i Siemion noszą przydomek Korsakow i są założycielami rosyjskich rodów o tymże nazwisku. Natomiast najmłodszy, czwarty syn znany jest w historii jako Terentiej Fiodorowicz Miłosławski (ur. 1440). Przez XVI wiek Miłosławscy przeszli jako bojarzy ostatnich Rurykowiczów. Ponownie głośno zrobiło się o nich w XVII wieku.

Kniaź Daniło Iwanowicz Miłosławski był w 1623 r. wojewodą Kurska, a kniaź Iwan Bogdanowicz Miłosławski bronił Symbirska przed armią Stiepki Razina. Ilja Miłosławski pomagał Romanowom stłumić powstanie moskiewskie w 1648 r. (bunt solny i miedziany).

W 1613 roku na tronie rosyjskim zasiadła nowa dynastia Romanowów. Był to koniec Wielkiej Smuty, po wygnaniu Polaków z Kremla. Pierwszym władcą z nowej dynastii był Michał Romanow. W czasie jego panowania, Rosja powoli wzmacnia się. Tyle tylko, że nadal jest państwem, które nie odgrywa żadnej roli w europejskiej polityce. Po śmierci Michała w 1645 roku na tron wstępuje jego syn Aleksy Romanow.

image

Aleksy miał 16 lat, gdy wstępował na tron. Był niezwykle zdolnym i rozumnym młodzieńcem. Bardzo wcześnie zaczął czytać literaturę religijną i przyswajać inne ówczesne nauki, a nawet nauczył się wielu cerkiewnych pieśni.

Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura