78 obserwujących
353 notki
844k odsłony
3278 odsłon

Prognoza dla Rosji

Wykop Skomentuj120

image

Udało mi się uzyskać dostęp do artykułu dotyczącego prognozy politycznej sytuacji w Rosji na najbliższe lata. Tekst poniżej został napisany przez jednego z najbardziej znanych rosyjskich politologów.

Każda próba spojrzenia w przyszłość jest zbudowana na wydzieleniu tendencji, które wyglądają na podstawowe, podczas gdy drugorzędne i trzeciorzędne (w opinii prezentera) są pomijane. Chociaż one też mogą odgrywać kluczową rolę. Ta okoliczność powinna być zawsze zrozumiała, gdy mamy do czynienia z prognozą na dużą skalę.

Logika władz.

W najbliższych latach logika działań władz Rosji zostanie zdeterminowana przez rozwiązanie trzech głównych zadań. Pierwsze polega na zapewnieniu tranzytu systemu społeczno-gospodarczego przy jednoczesnym zachowaniu jego podstaw i beneficjentów. Zadanie to jest szersze niż problem 2024 r. związany z koniecznością przekazania władzy sukcesorowi, chociaż ciągłość władzy z punktu widzenia beneficjentów systemu, jest kluczem do zachowania tego ostatniego.

Drugim zadaniem jest przygotowanie do wojny. Uważa się, że ryzyko konfliktu zbrojnego na dużą skalę rośnie szybko i konieczne jest intensywne przygotowanie się do niego. W każdym razie Kreml jest przekonany, że Rosja będzie musiała długo - do wczesnych lat trzydziestych - żyć w warunkach konfrontacji z Zachodem, czyli w sytuacji przedwojnia. Co więcej, z punktu widzenia rosyjskiego przywództwa, zasoby możliwości zaostrzenia gry przez Rosję nie zostały jeszcze wyczerpane. Oznacza to, że konfrontacja jest rzeczywiście zaprogramowana.

W związku z tym, trzecim strategicznym zadaniem jest mobilizacja wszelkich zasobów w celu konfrontacji z Zachodem, wyposażenia sił zbrojnych w nowe rodzaje broni i modernizacji krajowej infrastruktury. Głównym źródłem zasobów dla osiągnięcia tego celu jest ludność kraju, która ma oszczędności około 20-28 bilionów rubli, które mogą być wykorzystane przez państwo.

Nastroje mas.

A co myśli ludność? Główny nerw nastrojów masowych jest połączeniem rosnącego zmęczenia działaniami państwa i jego polityki z narastającym pragnieniem zmiany. To zmęczenie i irytacja wynikają z rosnącej presji fiskalnej i postępującego zubożenia ludności. Jest też lęk przed wojną, odrzucenie ⁠ propagandy militarystycznej i kategoryczna niechęć do jakiejkolwiek mobilizacji. Wreszcie zmęczenie Putinem i ogromna, rosnąca rozczarowanie jego osobą. I to jest najważniejsze, ponieważ Putin jest swoistym zwornikiem, na którym wisi i trwa cały system.

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi w 2018 r. – jak oceniali socjologowie – dominowało już zmęczenie Putinem w społeczeństwie. Zagłosowali na niego w nadziei na przywrócenie umowy społecznej między suwerenem a ludem. Nadzieje jednak natychmiast rozproszyły się po ogłoszeniu reformy emerytalnej, a zmęczenie szybko zmieniło się w irytację i chęć odrzucenia. Wydaje się, że spadek notowań Putina, Jednej Rosji oraz wszystkich osób i instytucji rządu federalnego bez wyjątku jest fundamentalny i nieodwracalny.

Sytuacja w coraz większym stopniu przypomina ostatnie dwa lub trzy lata istnienia ZSRR. Następnie Zeitgeist, wrogi wobec rządów komunistycznych, był wyraźnie widoczny.

Nie jest jednak bardzo jasne, jakich zmian społeczeństwo będzie szukać. Jest to typowa sytuacja dla Rosji: ludzie dobrze wiedzą, czego nie chcą, ale nie mają pojęcia, czego chcą. To li konstytucji, to li jesiotra z chrzanem. Oczywiste jest tylko, że formuje się niejasne i nieokreślone, ale coraz silniejsze pragnienie kardynalnych zmian.

Nie jestem pewien, czy te zmiany są zgodne z lewicowymi poglądami. Pragnienie zemsty na bogatych i odnoszących sukcesy aktualnym "gospodarzach życia" nie jest tym samym, co pragnienie sprawiedliwości. Masowe resentymenty nie są zgodne z ideologią lub programem lewicy, a nawet nie mają żadnej ideologii, ani programu. Jest to jednak żyzny grunt dla apeli populistów.

Na szczęście, zapasy nienawiści i populizmu w naszym społeczeństwie są ograniczone. Rosja jest starzejącym się i chorym narodem o niskiej energii i niewielkiej części młodych ludzi, gdzie jednak jest dość siły i nienawiści, aby obalić słabnącą władzę, ale nie starczy jej dla długotrwałej wojny klasowej. Tak, a ostrze nienawiści skierowana jest nie tyle przeciwko oligarchom, co przeciwko biurokracji i urzędnikom, co jest spowodowana przez wojującą ich amoralność i cyniczne zachowania. Wymiar moralny jest coraz ważniejszym, choć utajonym czynnikiem politycznym.

Czynniki przyszłego konfliktu .

Logika merytoryczna przeciwstawnych stron – władz, czyli państwa z dominującą elitą oraz kraju, czyli społeczeństwa - rozbiega się, prowadząc do zerwania i otwartej konfrontacji. Do końca 2018 r. pojawiły się w Rosji czynniki strukturalne konfliktu politycznego na dużą skalę, które przejawią się w 2019 r. z nową siłą.

Wykop Skomentuj120
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka