109 obserwujących
1607 notek
1187k odsłon
  462   4

prof. Kuna: Nie wiem, czemu ich nie mamy. O tych lekach jest cisza...

Czy jest już na świecie taki lek, który można podać osobie narażonej na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 tak, aby po zetknięciu z nim nie namnożył się w organizmie? Tak. Są takie leki

Przytoczenie za: Puls Medycyny, pytania są "pogrubione", odpowiedzi prof. Kuny, nota bene zwolennika szczepień dla osób szczególnie narażonych na Covid, są zwykłą czcionką. Całość można przeczytać pod linkiem poniżej:
https://pulsmedycyny.pl/nie-mamy-lekow-przeciw-covid-19-prof-kuna-sterydy-wziewne-sa-rownie-skuteczne-jak-szczepionka-1132692

*******************************
Przywołajmy więc przykład: są osoby chore na astmę. One bardzo często przyjmują sterydy wziewne. Słyszałem opinię, że u tych osób znacznie rzadziej dochodzi do ciężkiego przebiegu COVID-19. To prawda?

PK: Mówimy oczywiście tylko o sterydach wziewnych, a nie doustnych. Opinia o tym, że dobrze prowadzone przez lekarzy, głównie alergologów, osoby z astmą, znacznie rzadziej chorują ciężko na COVID-19, to opinia prawdziwa, udowodniona, doskonale nam znana.

Przejdźmy zatem do osób, które nie korzystają z kortykosteroidów na co dzień. W którym momencie, po wyniku dodatnim w kierunku SARS-CoV-2, pacjent powinien taki lek zacząć przyjmować?

Natychmiast. Jeżeli tylko ma dodatni wynik, powinien dostać tego samego dnia te leki i zacząć je brać.

Rozumiem, że może je brać w domu. To proste w użyciu leki wziewne.

Absolutnie. Okres ich podawania powinien wynosić przynajmniej 15 dni.

Czy jest już na świecie taki lek, który można podać osobie narażonej na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 tak, aby po zetknięciu z nim nie namnożył się w organizmie?

Tak. Są takie leki. W Polsce, niestety, nie są one dostępne. Używane są natomiast w USA. To mieszanka przeciwciał monoklonalnych firmy Regeneron i AstraZeneca, które - podane osobie z kontaktu - lekarzowi, pielęgniarce, nauczycielowi czy policjantowi - zabezpieczają je przed zachorowaniem na COVID. Firma Regeneron - ma 6 miesięcy skuteczności jednej dawki domięśniowej, AstraZeneca - rok po podaniu jednej dawki domięśniowo.

Czemu my ich w Polsce nie mamy?

Nie wiem, czemu ich nie mamy. O tych lekach jest cisza. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

*******************************


I to by było na tyle. Aha, polecam w tym kontekście notkę blogera @spodlasu, w której prezentuje on zalecenia ekspertów rady medycznej, w zakresie leczenia Covid w domu {LINK}


I jeszcze raz:

  • osoby z astmą, znacznie rzadziej chorują ciężko na COVID-19",
  • to opinia prawdziwa,
  • udowodniona,
  • doskonale nam znana.

Jeszcze raz:

"doskonale nam znana"


I jeszcze to:

  • ciała monoklonalne "zabezpieczają je przed zachorowaniem na COVID"
  • Nie wiem, czemu ich nie mamy.
  • O tych lekach jest cisza.
  • Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.


Jeszcze czegoś nie rozumiesz?

A teraz ponownie, porady profesora Flisiaka, ze wzmiankowanej notki. I liczby tych, co w Polsce zmarli. Z Covid. Na Covid. Na respirator. Na izolację. Na teleporadę. Na porady ekspertów Flisiaków i Horbanów. Na rozporządzenia min. Niedzielskiego...

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale