110 obserwujących
1666 notek
1214k odsłon
  217   0

Atomizacja

Przysłowiowe "dziel i rządź" to już w odbiorze społecznym slogan. Coś nad czym kiwa się głową i przechodzi do następnych spraw. Tymczasem wydaje się, że podstawą rządzenia ludźmi dzisiaj jest ich atomizacja.

Wydaje się, że mechanizmy które obserwujemy są jakby zaprojektowanie na rozbijanie więzi społecznych, na tworzenie antagonizmów (poprzez uwarunkowania ekonomiczne i oddziaływanie emocjonalne), na kreowanie egoizmu jako jedynej możliwej postawy.

Każda rzeczywistość i sytuacja stwarza preferencje dla pewnych zachowań ludzi. Nie jest rozsądnym pokładać ufność w wierności ludzi dla jakichś zasad czy przekonań, gdy sytuacja będzie premiować zachowania sprzeczne z tymi zasadami. Dzisiaj sytuacja preferuje egoizm. Każdy, kto egoistą nie będzie prędzej czy później przełknie gorzką pigułkę przebudzenia.

Ostateczną ofiarą są więzi międzyludzkie. Więzi społeczne. Koniec końców, człowiek nie ma oparcia w niczym oprócz Państwa. To Państwo, to władza staje się jedyną siłą. Ludzie w swojej masie, z racji zatomizowania, "zamknięcia w czterech ścianach" bynajmniej władzy nie kontrolują. Nie sprawują jej. Są na jej łasce i niełasce. Na własne ostatecznie życzenie.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale