81 obserwujących
1311 notek
993k odsłony
1404 odsłony

Smartfony Huawei stracą dostęp do Androida

Wykop Skomentuj19

image

Nowe telefony Huawei stracą dostęp do tych produktów Google, które nie są rozpowszechniane na zasadach licencji otwartej. To znaczy, że kupując nowy telefon Huawei nie dostaniemy aplikacji GMail czy GMaps. Niedostępny będzie też Google Play Store a wiec program udostępniający "miliony" aplikacji androida. Wersje Androida udostępniane producentom przed ich oficjalną publikacją, w celu umożliwienia im opracowania wersji fabrycznych, nie będą już udostępniane Huawei.

Dodatkowo żadne elementy elektroniczne w tym procesory Qualcomm nie będą dostarczane do chińskiego producenta.

Takie pociągnięcia w zasadzie oznaczałyby koniec firmy. Dotknięta wcześniej zbliżonymi sankcjami chińska firma ZTE zakończyła działalność na rynkach poza Chinami.

Huawei jednak próbuje "nie upaść". Okazuje się, że od długiego czasu przygotowywał się na podobną ewentualność i jako jedyny poza Samsungiem uruchomił produkcję własnych chipów elektronicznych, w oparciu o które może nadal produkować telefony. Na rynku chińskim / populacja miliard ludzi / Huawei nie korzysta praktycznie z aplikacji Google, zastępując je rodzimymi zamiennikami. Być może zaoferuje te zamienniki w wersji wielojęzycznej na cały świat.

Ponadto Huawei podjął próbę tworzenia własnego systemu operacyjnego dla smartfonów, ale ekosystem istniejących aplikacji dla Androida sprawia, że na rynku nie ma raczej miejsca dla nowego systemu.

Sprzedaż smartfonów na świecie na przestrzeni ostatniego roku czasu wyglądała następująco [mln sztuk]:


Samsung
Apple
Huawei
1 kw 2018  / 
78,2
52,2
39,3
1 kw 2019  / 
72,0
42,0
59,1


Jak widać sprzedaż Huawei wzrosła o 50% i wyprzedziła sprzedaż Apple czyniąc Huawei drugim producentem smartfonów na świecie. Czy Chińczycy wytrzymają presje i przezwyciężą sankcje zachodnie? Będzie im bardzo trudno. Telefony Huawei już rozpowszechniane na rynku będą miały podtrzymany dostęp do produktów Google. Zmiana dotyczy wszystkich nowych.
----------------------------------------------------------------------
źródła:

https://www.reuters.com/article/us-huawei-tech-alphabet-exclusive/exclusive-google-suspends-some-business-with-huawei-after-trump-blacklist-source-idUSKCN1SP0NB

https://arstechnica.com/gadgets/2019/05/google-reportedly-ends-business-with-huawei-will-cut-it-off-from-play-store/

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie