12 obserwujących
679 notek
1510k odsłon
576 odsłon

Gorączka. Przyczyny wysokiej temperatury. Kiedy należy ją zbijać?

Im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej.
Im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej.
Wykop Skomentuj5

Podwyższona temperatura ciała jest objawem rozwijającej się w organizmie infekcji. Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Przeziębienie, katar, gorączka dopadają nas o każdej porze roku. Kiedy pojawia się infekcja - wielu z nas niemal odruchowo sięga po środki przeciwgorączkowe. Lekarze apelują, by nie robić tego automatycznie, a z rozwagą. Dzięki gorączce organizm walczy z mikrobami.

Gorączka to podwyższona ciepłota ciała. Z jej powodu człowiek doświadcza wielu przykrych objawów, nie tylko uczucia ocieplenia, ale także potów, dreszczy i osłabienia. O gorączce możemy mówić, jeśli temperatura ciała jest wyższa niż 38°C. Natomiast zakres od 37,1 do 38°C uważany jest za tzw. stan podgorączkowy

Prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi mniej więcej 36,6°C, jeśli mierzona jest tradycyjnym termometrem (rtęciowym, ciekłokrystalicznym lub elektronicznym) pod pachą.

Pomiar temperatury ciała w ustach lub odbytnicy bywa dokładniejszy, z reguły termometr pokazuje wtedy temperaturę wyższą o 35 kresek. Dlatego temperatura nieco wyższa, nawet dochodząca do 37°C jest dopuszczalna.


Termometr rtęciowy
Prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi mniej więcej 36,6°C.

Objawy gorączki

Gorączce oprócz uczucia gorąca towarzyszą z reguły inne nieprzyjemne objawy, takie jak:

  • dreszcze
  • osłabienie
  • wypieki na policzkach
  • problemy z koncentracją
  • potliwość.

Jeśli temperatura ciała przekroczy  40-42°C mamy do czynienia z bardzo groźnym stanem - hipertermią. Dochodzi wtedy do przegrzania organizmu, co może skutkować niewydolnością wielu narządów organizmu, a nawet śmiercią. Do przyczyn hipertermii zalicza się na przykład uszkodzenie mózgu w udarze cieplnym, zmiany naczyniowe mózgu spowodowane zatorem lub wylewem, a także nowotwory uszkadzające ośrodek termoregulacji.

Zobacz też: Zbyt często sięgamy po środki przeciwgorączkowe

ból głowy
Gorączka wiąże się z osłabieniem organizmu.

Gorączka u dzieci poważniejsza niż u dorosłych

Gorączka jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Jest wsparciem dla układu odpornościowego i odpowiedzią na ataki ze strony bakterii, wirusów, pasożytów lub grzybów.

Przyczynami gorączki mogą być być infekcje, przeziębienie lub zatrucie pokarmowe. Może także pojawiać się w przebiegu alergii, gdy organizm błędnie odczytuje zagrożenie ze strony antygenów, czynników niegroźnych.

Gorączka może pojawiać się także bez przyczyny. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie dodatkowych badań, które wskażą przyczynę podwyższonej temperatury.

Gorączka u dziecka jest o wiele poważniejszym problemem niż w przypadku osób dorosłych.Wysoka gorączka u małego dziecka to poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a czasem i życia. Medycy zalecają stosowanie leków przeciwgorączkowych i zimnych okładów. Podaje się zazwyczaj leki z paracetamolem i ibuprofenem.

Nie zawsze zaleca się jednak szybkie zbijanie temperatury. Radykalne kroki podejmuje się zazwyczaj w przypadku dzieci, u których temperatura ciała przekracza 39°C.

Gorączka u niemowlaka jest wskazaniem do wizyty u lekarza pediatry. Wcześniej można podać małemu dziecku leki przeciwgorączkowe — ibuprofen, paracetamol, które można podawać zależnie od siebie lub według wskazań lekarza. 

U dzieci do trzeciego roku nie zaleca się mierzenia temperatury pod pachą ze względu na dużą możliwość błędu pomiaru.

Dowiedz się, jakie są sposoby na gorączkę u dziecka.

Leki na przeziębienie
Gorączka nie zawsze wymaga leczenia.

Kiedy zbijać gorączkę?

Gorączka nie zawsze wymaga leczenia. Zaleca się raczej jej obniżenie, a nie szybkie zbijanie. Wszystko zależy od ogólnego samopoczucia chorego i okoliczności występowania gorączki, jej wysokości i szybkości narastania. 

Jeśli gorączka jest niewysoka, a poza uczuciem rozbicia i osłabienia nie ma innych objawów, to bardzo prawdopodobne, że podwyższenie temperatury jest wynikiem infekcji wirusowej. Do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy temperatura nie ustąpi po kilku dniach, będzie narastać lub pojawiają się dodatkowe, niepokojące objawy, np.: silny ból głowy i zaburzenia świadomości, kaszel, katar, zapalenie spojówek, angina, ból gardła, bóle brzucha, nudności, wymioty, trudności z oddawaniem moczu lub zwiększona potrzeba oddawania moczu.

W zbiciu gorączki pomogą leki przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Można także stosować chłodne okłady, na przykład na czoło i kark oraz kąpiele w wodzie chłodniejszej o 2°C od aktualnej temperatury ciała. 

dziecko katar
Gorączka u dziecka jest poważniejsza niż w przypadku osób dorosłych.

KJ


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości