Gorączka u małych dzieci może być niebezpieczna.
Gorączka u małych dzieci może być niebezpieczna.

Sposoby na gorączkę u dziecka

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Wysoka gorączka u małego dziecka to poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a czasem i życia. Medycy zalecają stosowanie leków przeciwgorączkowych i zimnych okładów.

Podwyższona temperatura to zjawisko fizyczne; okładając rozgorączkowane ciało chłodnym ręcznikiem powodujemy spadek jego temperatury. A co na to medycyna? Uznaje to za jedną z metod obniżenia gorączki. Ale uwaga - w skojarzeniu z lekiem przeciwgorączkowym. Należy pamiętać, aby nie podawać małym dzieciom aspiryny.

Takie zalecenie znalazło się w "Rekomendacjach postępowania w zakażeniach układu oddechowego" autorstwa: prof. Walerii Hryniewicz, dr. hab. Piotra Albrechta i prof. Pawła Grzesiowskiego. W kilku badaniach zaobserwowano bowiem "statystycznie istotny wzrost skuteczności skojarzenia schładzania z lekiem przeciwgorączkowym aniżeli samego leku lub samego schładzania".

Stosując te metody należy jednak uważać na działania niepożądane; m.in. w wyniku fizycznego schładzania mogą się nasilić dreszcze. Autorzy zwracają uwagę, że objawy niepożądane towarzyszące ochładzaniu wysoko gorączkującego dziecka - przejmujące uczucie zimna, dreszcze, bóle mięśni, wynikają z „dziury” między nastawieniem wrażliwości komórek ośrodka termoregulacji a temperaturą krwi. "Natomiast dołączenie ochładzania w momencie ustępowania gorączki ułatwia odbiór nadmiaru nagromadzonego ciepła" - czytamy.

Jak mierzyć temperaturę?

U dzieci do trzeciego roku nie zaleca się mierzenia temperatury pod pachą ze względu na dużą możliwość błędu pomiaru. Lekarze za najlepszą - bo najbardziej miarodajną - metodę badania wysokości temperatury u dzieci do 3. roku życia uznają mierzenie jej w odbycie. Na drugim miejscu znalazła się metoda pomiaru gorączki w uchu.

I jeszcze jedna zasada: do wysoko gorączkującego małego dziecka należy wezwać lekarza. Po karetkę trzeba zadzwonić, kiedy dziecko ma drgawki lub jest wiotkie, przelewa się przez ręce. Na pogotowie należy zadzwonić także w razie silnych wymiotów i biegunki - małe dzieci mogą się szybko odwodnić, co zagraża ich zdrowiu.

JW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości