Jak prawidłowo nosić maseczkę, aby chroniła przed koronawirusem

Lekarze mający kontakt z chorymi muszą nosić maseczki. fot. PAP
Lekarze mający kontakt z chorymi muszą nosić maseczki. fot. PAP

Dobrze założona maseczka musi szczelnie przylegać do twarzy i nie wolno jej dotykać dłońmi w czasie noszenia. Tylko w ten sposób pomoże ona chronić nasze zdrowie w czasie pandemii koronawirusa.

Od 16 kwietnia osoby przebywające w przestrzeni publicznej mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Wirusolog radzi, jak robić to dobrze.

Zobacz też: Koronawirus z Wuhan. Objawy, leczenie, jak się chronić?

Akcja Maseczka dla seniora w Sosnowcu
Akcja Maseczka dla seniora w Sosnowcu. fot. PAP/Andrzej Grygiel

Instrukcja noszenia maseczek ochronnych

Maseczka, którą zakładamy musi szczelnie przylegać do twarzy. Nie powinniśmy jej dotykać rękami - instruuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Jestem przeciwnikiem noszenia maseczek przez osoby, które nie wiedzą do końca, jak je stosować – zaznaczył. Wirusolog tłumaczy także inne zasady:

  • Maseczkę powinny nosić osoby zakażone, by nie rozprzestrzeniać choroby lub osoby zdrowe, które wchodzą w środowisko skażone. W pozostałym przypadku noszenie jej nie ma zbyt dużego sensu, bo większość osób nieprawidłowo ją zakłada.
  • Maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy i nie być dotykana rękoma.
  • Maseczki nie można zsuwać na szyję. Nie można też odkrywać ust, gdy chcemy do kogoś mówić.
  • Po dwóch godzinach maseczka utraci swoje właściwości ochronne, bo zawilgotnieje. Powinniśmy wyciągnąć wtedy drugą maseczkę, potem trzecią i tak dalej.

Profesor zwrócił uwagę na problem dotyczący utylizacji maseczek noszonych przez osoby chore. Powinno to się odbywać zgodnie z przepisami dotyczących odpadów medycznych. - Jeśli jest się zakażonym to maseczkę należy nosić zawsze. Generalny problem z maseczkami jest taki, że po pierwsze, jeżeli ma ją osoba, która ma objawy i chroni w ten sposób innych, równocześnie ostrzegając - bo taka jest też funkcja maseczki normalnie - to jest to o tyle problem, że to odpad medyczny. Wtedy maseczka jest skażona. Utylizacja odpadów medycznych ma swoje własne przepisy - powiedział.

Automat z maseczkami na bazarku przy ul. Wołoskiej w Warszawie
Automat z maseczkami na bazarku przy ul. Wołoskiej w Warszawie. fot. PAP/Leszek Szymański

Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych na twarz

O tym, jak prawidłowo używać maseczek na twarz informuje także Światowa Organizacja Zdrowia. Najważniejsze zalecenia WHO w tej kwestii to:

  • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk - z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki),
  • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy,
  • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy - umyj ręce,
  • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona,
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce,
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części - po czym koniecznie umyj ręce.

Oto film instruktażowy, który pokazuje jak poprawnie używać maseczek chirurgicznych:


KJ

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości