15 obserwujących
829 notek
1914k odsłon
1471 odsłon

Mniej zakażeń, rekord zgonów. Nowe zasady raportowania o przypadkach Covid-19 w Polsce

Kabina dekontaminacyjna w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Kabina dekontaminacyjna w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj99

Badania laboratoryjne potwierdziły 15 362 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarły 674 osoby - najwięcej od początku epidemii - informuje Ministerstwo Zdrowia. 

Dobowy bilans zakażeń SARS-COV-2

We wtorek resort zdrowia poinformował o 10 139 przypadkach koronawirusa, w poniedziałek o 15 002. Rekord dziennej liczby zakażeń padł 7 listopada – zanotowano wtedy 27 875 przypadków.

Według najnowszych danych najwięcej nowych zakażeń stwierdzono na Śląsku – 1941.
Kolejne zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (1577), wielkopolskiego (1420), kujawsko-pomorskiego (1321), pomorskiego (1126), zachodniopomorskiego (1011), łódzkiego (1010), małopolskiego (933), lubelskiego (932), warmińsko-mazurskiego (858), dolnośląskiego (825), podkarpackiego (590), lubuskiego (504), opolskiego (459), podlaskiego (449) i świętokrzyskiego (303).
Resort podał, że pozostałe 103 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 152 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby. Łącznie to 674 ofiary śmiertelne. Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zanotowano 19 listopada – zmarło wówczas 637 osób.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 924 422 osób. 14 988 chorych zmarło.

"W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń" – napisało Ministerstwo Zdrowia. Zachęciło do korzystania ze strony internetowej www.gov.pl/raport-zakazen, prezentującej codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych.

Nowy system raportowania o zakażeniach

GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Ma to być efekt ujawnienia  nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń. 


Zastępca szefa GIS Krzysztof Saczka poinformował o wykryciu rozbieżności ws. raportowania danych w skali kraju na ok. 22 tys. Podkreślił, że te dane nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną i nie wymagają podjęcia określonych decyzji.

Teraz to nie stacje sanepidu będą podawać statystyki, ale dane do elektronicznego systemu EWP mają wprowadzać laboratoria, w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Dane pochodzące z tego systemu są od wczoraj ogłaszane przez resort zdrowia w porannych statystykach. I te dane są też prezentowane na rządowej stronie gov.pl https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2. 


Na tej stronie zamieszczane są informacje o dziennej liczbie zakażeń w podziale na województwa i powiaty. Do tej pory dane o liczbie zakażeń w powiatach i województwach publikowały lokalne stacje sanepidu.

Resort zapewnia, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Internauci zwrócili uwagę na Twitterze, że na stronie brakuje danych, które do tej pory - razem z dzienną liczbą zakażeń - udostępniały powiatowe stacje sanepidu, takich jak liczba osób hospitalizowanych, osób, które wyzdrowiały czy są objęte kwarantanną. 

ja

ja

Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości