15 obserwujących
829 notek
1914k odsłon
2044 odsłony

Prawie 600 kolejnych zgonów na koronawirusa. Jak spędzimy Sylwestra?

Liczba zgonów obecnie podawana ma związek z falą zakażeń sprzed 2-3 tygodni. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Liczba zgonów obecnie podawana ma związek z falą zakażeń sprzed 2-3 tygodni. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Wykop Skomentuj132

Ministerstwo Zdrowia odnotowało mniej zakażeń na koronawirusa, ale jednocześnie ogromną, dobową liczbę zgonów - 599. Wiceminister Waldemar Kraska potwierdził, że zabawa sylwestrowa będzie przebiegać inaczej niż dotychczas. 

Na ponad 42,1 tys. wykonanych testów w ciągu doby wykryto 15 178 potwierdzonych przypadków zakażeń na koronawirusa. Najwięcej pozytywnych wyników wykryto na terenach województw: mazowieckiego (1986), wielkopolskiego (1748), dolnośląskiego (1481), śląskiego (1402), pomorskiego (1026), kujawsko-pomorskiego (1004), warmińsko-mazurskiego (950), lubelskiego (937), achodniopomorskiego (902), podkarpackiego (713), małopolskiego (661), łódzkiego (658), podlaskiego (481), opolskiego (429), lubuskiego (398), świętokrzyskiego (310).

Ponadto resort zdrowia poinformował o nieustalonych miejscach w przypadku 92 zakażeń, które zostaną dopisane przez inspekcję sanitarną. 

Bezpośrednio z powodu COVID-19 zmarło 85 osób. 514 pacjentów straciło życie na skutek koronawirusa i chorób współistniejących. Liczba oficjalnie wykrytych przypadków od wybuchu pandemii zbliża się do granicy miliona osób. Łącznie 16 746 osób nie żyje. 

Z puli dostępnych łózek szpitalnych - 39,3 tys. - zajętych jest 21 476 miejsc. Liczba wykorzystywanych respiratorów to 2100 sztuk na 3090 wolnych sztuk. 336,3 tys. osób przebywa na kwarantannie. Pozytywne informacje? Spadła liczba hospitalizowanych z COVID-19 o 215 pacjentów w porównaniu do piątku 27 listopada. Jest też o 6 sztuk mniej zajętych respiratorów w całej Polsce. 

Sylwester w pandemii koronawirusa

Święta Bożego Narodzenia powinniśmy spędzić w gronie domowników, zapraszając maksymalnie do 5 osób. Nie grożą nam inspekcje ze strony policji lub wojska, ale zapłacimy mandat w przypadku np. sąsiedzkiego donosu. 

- Nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację. Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa - zapewnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Za nieprzestrzeganie obostrzeń można słono zapłacić - nawet do 30 tysięcy złotych. Wszystko wskazuje też na to, że zabawę sylwestrową spędzimy w domach. 

- Jest jeszcze miesiąc do sylwestra, na pewno nie będzie go można spędzić tak, jak do tej pory, ale być może sytuacja tego dnia będzie radośniejsza niż to, co mamy w tej chwili - powiedział w Polsacie News Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia. 

W 2021 roku we wszystkich województwach ferie zimowe odbędą się w jednym terminie: od 4 do 17 stycznia. - W tym wyjątkowym roku musimy ograniczyć nasze wyjazdy do minimum, spędzić ferie w domu. To była trudna dla nas decyzja, ale pobudki za nią stojące są epidemiologiczne i zdrowotne - tłumaczył Kraska. 

Otwarcie galerii i sklepów meblowych

Od soboty 28 listopada ponownie otwarte są sklepy meblowe. Poza tym w rygorach sanitarnych działalność prowadzą galerie handlowe wraz z punktami usługowymi oraz sklepy odzieżowe. Przed wieloma salonami IKEI - i nie tylko - od rana ustawiły się ogromne kolejki. GW


Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości