Liczba zgonów obecnie podawana ma związek z falą zakażeń sprzed 2-3 tygodni. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Liczba zgonów obecnie podawana ma związek z falą zakażeń sprzed 2-3 tygodni. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prawie 600 kolejnych zgonów na koronawirusa. Jak spędzimy Sylwestra?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 133

Ministerstwo Zdrowia odnotowało mniej zakażeń na koronawirusa, ale jednocześnie ogromną, dobową liczbę zgonów - 599. Wiceminister Waldemar Kraska potwierdził, że zabawa sylwestrowa będzie przebiegać inaczej niż dotychczas. 

Na ponad 42,1 tys. wykonanych testów w ciągu doby wykryto 15 178 potwierdzonych przypadków zakażeń na koronawirusa. Najwięcej pozytywnych wyników wykryto na terenach województw: mazowieckiego (1986), wielkopolskiego (1748), dolnośląskiego (1481), śląskiego (1402), pomorskiego (1026), kujawsko-pomorskiego (1004), warmińsko-mazurskiego (950), lubelskiego (937), achodniopomorskiego (902), podkarpackiego (713), małopolskiego (661), łódzkiego (658), podlaskiego (481), opolskiego (429), lubuskiego (398), świętokrzyskiego (310).

Ponadto resort zdrowia poinformował o nieustalonych miejscach w przypadku 92 zakażeń, które zostaną dopisane przez inspekcję sanitarną. 

Bezpośrednio z powodu COVID-19 zmarło 85 osób. 514 pacjentów straciło życie na skutek koronawirusa i chorób współistniejących. Liczba oficjalnie wykrytych przypadków od wybuchu pandemii zbliża się do granicy miliona osób. Łącznie 16 746 osób nie żyje. 

Z puli dostępnych łózek szpitalnych - 39,3 tys. - zajętych jest 21 476 miejsc. Liczba wykorzystywanych respiratorów to 2100 sztuk na 3090 wolnych sztuk. 336,3 tys. osób przebywa na kwarantannie. Pozytywne informacje? Spadła liczba hospitalizowanych z COVID-19 o 215 pacjentów w porównaniu do piątku 27 listopada. Jest też o 6 sztuk mniej zajętych respiratorów w całej Polsce. 

Sylwester w pandemii koronawirusa

Święta Bożego Narodzenia powinniśmy spędzić w gronie domowników, zapraszając maksymalnie do 5 osób. Nie grożą nam inspekcje ze strony policji lub wojska, ale zapłacimy mandat w przypadku np. sąsiedzkiego donosu. 

- Nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację. Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa - zapewnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Za nieprzestrzeganie obostrzeń można słono zapłacić - nawet do 30 tysięcy złotych. Wszystko wskazuje też na to, że zabawę sylwestrową spędzimy w domach. 

- Jest jeszcze miesiąc do sylwestra, na pewno nie będzie go można spędzić tak, jak do tej pory, ale być może sytuacja tego dnia będzie radośniejsza niż to, co mamy w tej chwili - powiedział w Polsacie News Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia. 

W 2021 roku we wszystkich województwach ferie zimowe odbędą się w jednym terminie: od 4 do 17 stycznia. - W tym wyjątkowym roku musimy ograniczyć nasze wyjazdy do minimum, spędzić ferie w domu. To była trudna dla nas decyzja, ale pobudki za nią stojące są epidemiologiczne i zdrowotne - tłumaczył Kraska. 

Otwarcie galerii i sklepów meblowych

Od soboty 28 listopada ponownie otwarte są sklepy meblowe. Poza tym w rygorach sanitarnych działalność prowadzą galerie handlowe wraz z punktami usługowymi oraz sklepy odzieżowe. Przed wieloma salonami IKEI - i nie tylko - od rana ustawiły się ogromne kolejki. 



GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości