15 obserwujących
827 notek
1910k odsłon
357 odsłon

Koronawirus – raport dobowy. Trudne święta ubogich i potrzebujących

Szopka z hasłem „(Bez) domny ADWENT” pod jadłodajnią Caritas przy ul. Łąkowej 4 w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szopka z hasłem „(Bez) domny ADWENT” pod jadłodajnią Caritas przy ul. Łąkowej 4 w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wykop Skomentuj11

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 12 430 kolejnych osób, a zmarło 502 chorych – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.  

Łącznie od początku epidemii wykryto 1 054 273 przypadków COVID-19. Zmarło 19 861 chorych.

Według danych resortu zdrowia nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (1574), śląskiego (1283), wielkopolskiego (1195), kujawsko-pomorskiego (1091), zachodniopomorskiego (974), pomorskiego (969), dolnośląskiego (920), łódzkiego (897), warmińsko-mazurskiego (762), lubelskiego (728), małopolskiego (548), opolskiego (359), lubuskiego (339), podlaskiego (287), podkarpackiego (255), świętokrzyskiego (209).


Resort podał, że 40 zakażeń to dane bez wskazania adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Z powodu COVID-19 zmarły 104 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 398 osób. Najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę 25 listopada – zmarło wówczas 674 chorych.

Łącznie od początku epidemii zmarło 19 861 chorych, a wyzdrowiało 687 910 zakażonych.

Codzienne raporty zakażeń z danymi lokalnymi i ogólnopolskimi są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.

Caritas: „Święta na wynos”

Przez pandemię w Poznaniu nie odbędzie się w tym roku spotkanie wigilijne dla ubogich w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Caritas szykuje za to „święta na wynos” - w jadłodajniach potrzebujący otrzymają paczki z daniami wigilijnymi i świątecznymi.

W tym roku nie będzie wspólnego kolędowania i spotkania przy jednym stole - każdy potrzebujący otrzyma za to paczki z daniami wigilijnymi na wynos oraz na pozostałą część świąt. Poznańska Caritas cały czas zbiera pieniądze na organizację przedsięwzięcia – przygotowanych ma być przynajmniej 1,2 tys. zestawów paczek.

image
Przez pandemię w Poznaniu nie odbędzie się w tym roku spotkanie wigilijne dla ubogich w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Fot. PAP//Jakub Kaczmarczyk

24 grudnia ubodzy, samotni i potrzebujący od dekady spotykali się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na największej w Polsce wigilii pod jednym dachem. Przed rokiem w wydarzeniu wzięło udział około 1,4 tys. osób. Było wspólne śpiewanie kolęd, życzenia od metropolity poznańskiego i prezydenta miasta, po wspólnym świętowaniu – również drobne upominki.

– W tym roku bliskość między potrzebującymi musi pozostać na poziomie ducha. Nie będzie tradycyjnego łamania się opłatkiem między nimi i nie zasiądą wspólnie do stołu w większym gronie. Zrobimy jednak wszystko, aby te święta mogły być dla nich jak najlepsze. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, aby ktokolwiek poczuł się samotny i opuszczony. Dlatego w naszych jadłodajniach dla ubogich zorganizujemy wigilię w formie dań na wynos i paczki świątecznej na pozostały czas Bożego Narodzenia – poinformował w imieniu Caritas Marek Misiek.

Paczki będą wydawane w jadłodajniach działających przy ul. Ściegiennego, Łąkowej, Taczaka i Niegolewskich. Marek Misiek zapewnił, że w wigilijnych zestawach nie zabraknie barszczu z uszkami oraz karpia.

– Zmiana formuły jest oczywiście związana z utrudnieniami, jakie powoduje epidemia koronawirusa. Tego dnia nikt nie chce być sam, każdy szuka ciepłego kąta, obecności bliskich. Nie można dopuścić do sytuacji, aby ktokolwiek poczuł się samotny i opuszczony – podkreślił.

Zainteresowani wsparciem przedsięwzięcia mogą dokonać wpłaty poprzez stronę caritaspoznan.pl. „Razem z tobą chcemy obdarować wielu potrzebujących ludzi, dając im poczucie, że są kochani i wielu życzliwych ludzi troszczy się o ich los” – podkreślają przedstawiciele Caritas, zachęcając do udziału w zbiórce.

KW

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości