16 obserwujących
976 notek
2109k odsłon
  1929   0

Odwet Unii na producencie szczepionki? Zablokowane dostawy z Włoch do Australii

Dostawy szczepionki AstraZeneca z Włoch do Australii zostały wstrzymane. Fot. PAP/EPA
Dostawy szczepionki AstraZeneca z Włoch do Australii zostały wstrzymane. Fot. PAP/EPA

Włochy jako pierwsze państwo zdecydowało o blokadzie wywozu szczepionki AstraZeneca do Australii. Powodem jest niewywiązywanie się producenta z zawartej umowy z Komisją Europejską. 

Zakaz eksportu 250 tys. dawek szczepionki został potwierdzony przez źródła w Komisji Europejskiej, na które powołuje się agencja Reuters. Powodem zablokowania transportu z Włoch do Australii jest fakt, że AstraZeneca nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z umowy z Unią Europejską.

Zgodnie z przyjętym pod koniec stycznia systemem kontroli eksportu, firmy, które mają zobowiązania kontraktowe wobec Unii Europejskiej muszą wnioskować o specjalne zezwolenie, jeśli chcą wywozić swój produkt z terytorium unijnego. Szwedzko-brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca nie wywiązuje się z warunków umowy i dostarcza mniej szczepionek niż obiecał.


System nie obowiązuje wobec krajów partnerskich wspólnoty takich jak Szwajcaria, Izrael czy Ukraina. Objęte nim są już jednak Kanada i Wielka Brytania. Ewentualny zakaz eksportu wydaje kraj, na którego terytorium jest produkowana szczepionka, po zasięgnięciu opinii Komisji Europejskiej.

W tym konkretnym przypadku Rzym i Bruksela były zgodne, że należy zablokować transport. Według źródeł RMF FM, to nie ostatnie słowo, wypowiedziane przez instytucje unijne w wojnie z koncernami farmaceutycznymi. 

Decyzję o anulowaniu dostaw preparatu AstraZeneca do Australii podjął osobiście premier Włoch Mario Draghi. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie reakcja władz Australii. Jest to pierwsza, tak radykalna ingerencja w proces szczepień ze strony Komisji Europejskiej. 

GW

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości