16 obserwujących
981 notek
2115k odsłon
  308   0

Dworczyk: Dodatkowe pół miliona terminów szczepień na kwiecień

Szczepienie przeciw COVID-19 w punkcie na terenie lodowiska Tafla w Gliwicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Szczepienie przeciw COVID-19 w punkcie na terenie lodowiska Tafla w Gliwicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel

- W pierwszym pełnym tygodniu po świętach, czyli między 12 a 18 kwietnia osiągniemy, prędkość miliona szczepień tygodniowo – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Jak zapowiedział, w najbliższym czasie uruchomione będą też nowe punkty szczepień i nowe formuły szczepień. Chodzi o to, że coraz częściej grupy wiekowe będą się na siebie nakładały. - Będziemy robić wszystko, by terminy w punktach szczepień nie były wolne i niewykorzystane – zadeklarował.

Jak podkreślił Dworczyk, wczoraj zostało uruchomione dodatkowe pół miliona terminów w całej Polsce na kwiecień. - Dlatego że chcemy, by do końca kwietnia wszystkie osoby powyżej 60. roku życia zostały zaszczepione. Dlatego też prosimy punkty szczepień, by kontaktowały się ze swoimi pacjentami i przepisywały tych pacjentów z terminów majowych na terminy kwietniowe - zaapelował. 


Jak dodał, ten komunikat został już rozesłany do punktów szczepień. - To niestety każdy z punktów musi wykonać pewną pracę związaną z przyspieszeniem szczepień dla osób powyżej 60. roku życia - zauważył. Wojewodowie otrzymali zadanie, aby w każdym powiecie powstał jeden samorządowy punkt szczepień, który będzie miał dużą wydajność dzienną, dużą możliwość zaszczepienia dużej liczby pacjentów.

Chcemy do końca kwietnia, by wszyscy Polacy powyżej 60. roku życia, którzy chcą się zaszczepić, zostali zaszczepieni

Od 12 kwietnia rusza rejestracja osób urodzonych w roku 1962. - Potem każdego dnia uruchamiamy zapisy na konkretne terminy osób urodzonych w kolejnych latach. W związku z tym już teraz zapowiadam, że takie sytuacje, gdzie będą się mieszały grupy w terminach szczepień 50-, 40-, 30-latków będą miały miejsce, bo to jest związane z przyspieszeniem i realizacją tego najważniejszego celu, którym jest zaszczepianie jak największej części populacji – podkreślił Dworczyk.


Szef KPRM tłumaczył, że uruchomienie możliwości zapisów dla osób w wieku 40-59 lat, które wcześniej deklarowały chęć zaszczepienia się, wynikało z jednej strony z przyspieszenia programu szczepień oraz pojawieniem się dziesiątek tysięcy nowych terminów w systemie, a z drugiej strony - pewnym spowolnieniem w rejestrowaniu się osób powyżej 60. roku życia.

Dworczyk przyznał, że w czwartek pojawił się problem z systemem rejestracji do szczepień, dlatego w części jego działanie zostało zawieszone. - Jeszcze raz chciałbym wszystkich, którzy byli narażeni przez to na kłopoty, przeprosić - mówił.

Dodał, że tuż przed północą system udało się uruchomić i wszystkie kanały, którymi można się rejestrować w tej chwili działają, jednak jest bardzo duże obciążenie systemu do rejestracji szczepień. 


Prosimy o to żeby korzystać z tych trzech kanałów: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja przez stronę pacjent.gov.pl, tudzież wiadomości SMS wysłane na numer, który w tej chwili jest wyświetlany SMS o treści SZCZEPIMYSIE na nr 880 333 333

Osoby, które w wyniku błędu systemu były zarejestrowane na terminy kwietniowe, otrzymały SMS-a z powiadomieniem, że termin ich szczepienia został zmieniony. Od godz. 10.00 automatyczny system z infolinii dzwoni, proponując terminy majowe.

- Jeśli ktoś po anulowaniu terminu tego kwietniowego zapisał się w tej chwili już sam, samodzielnie, bez pomocy tego systemu automatycznego na termin majowy, to oczywiście ten termin majowy jest aktualny - zaznaczył Michał Dworczyk.


W Polsce wykonano łącznie ponad 6,2 mln szczepień. Ponad 2 mln osób zostało już zaszczepionych drugą dawką. Do Polski trafiło dotychczas prawie 7,8 mln szczepionek.

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

ja

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości