Badania potwierdziły. Indyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce

Indyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce.
Indyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce.

U ewakuowanego z Indii polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa – poinformował prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Polski dyplomata od tygodnia przebywa w jednym ze szpitali zakaźnych w Warszawie.

Wiadomość o wykryciu u polskiego dyplomaty indyjskiego wariantu koronawirusa jako pierwszy podał Polsat News. Informację tę potwierdził prof. Krzysztof Pyrć. Jak dodał, nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Szczegóły ewakuacji dyplomaty z Indii. Lekarz o stanie zdrowia urzędnika i jego rodzinyU polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa

Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w poprzednią niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem. Dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.

W akcję transportu zaangażował się szereg podmiotów - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Lotnicze Pogotowie Ratowniczego oraz PL LOT.

Czytaj też: Ewakuacja polskiego dyplomaty. Zaraził się koronawirusem w Indiach

Indyjski wariant koronawirusa w zakonie?

W Warszawie zamknięto klasztor, w którym przebywa zakonnica, mogąca zarazić się indyjską mutacją koronawirusa. Istnieje podejrzenie, że od niej zaraziły się zakonnice z Katowic, które pracowały w jadłodalni dla bezdomnych.

Zakażonych jest 17 sióstr z katowickiego zakonu Misjonarki Miłości Matki Teresy i 10 bezdomnych, którym zakonnice pomagały, prowadząc jadłodzielnię. Z informacji sanepidu wiadomo, że wszyscy zostali skierowani na kwarantannę. Istnieje podejrzenie, że mogą być zakażeni indyjskim wariantem koronawirusa, ponieważ w Warszawie znajduje się prawdopodobnie pacjentka „zero” tej mutacji, jest to zakonnica, która wróciła niedawno z Indii i miała kontakt z jedną z zakonnic ze Śląska. Siostry czekają na wyniki badań.

Koronawirus w Indiach

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 392 488 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast liczba zgonów w wyniku Covid-19 wzrosła o rekordową liczbę 3689.

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 mln. W wyniku Covid-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.

KJ

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości