Sportowcy i aktorzy zachęcają nastolatki do szczepień. Udało się?

Sportowcy i aktorzy zachęcają nastolatki do szczepień.
Sportowcy i aktorzy zachęcają nastolatki do szczepień.
Piłkarze z kadry narodowej, siatkarki i aktorzy włączyli się do akcji promocyjnej szczepień przeciwko COVID-19 w ramach kampanii "Ostatnia prosta". Zainteresowanie szczepieniami wśród nastolatków jest jednak małe.

Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

- Od północy dzisiaj, jeśli chodzi o 16– i 17-latków, zgłosiło się nieco ponad 40 tys. osób. To na razie niewielki poziom zainteresowania. Nie chcę podać dokładnego procentu, bo nie chcę popełnić błędu, ale jest wyraźnie mniejsze zainteresowanie niż wcześniejszych roczników. Będziemy nad tym pracować, realizując kampanię profrekwencyjną – przyznał Dworczyk.


"Ostatnia prosta" - kampania zachęcająca do szczepień

Kampania "Ostatnia prosta" ma zachęcić do szczepień przeciw COVID-19. Do szczepień zachęcają piłkarze z kadry narodowej, reprezentanci i reprezentantki Polski w siatkówce, ale też kierowca Formuły 1 Robert Kubica, pływaczka Otylia Jędrzejczak, himalaista, narciarz i biegacz wysokogórski Andrzej Bargiel.

Do kampanii przyłączyli się też aktorzy Cezary Pazura i Maciej Musiał. W sumie - podaje KPRM - w akcji uczestniczy 50 jej ambasadorów.


Szczepienia nastolatków

Od poniedziałku 17 maja ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz, którzy można pobrać ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie.

Na szczepienie można rejestrować się telefonicznie pod numerem całodobowej infolinii 989, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333, przez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień.

Dla nieletnich tylko Pfizer

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła tylko jedną szczepionkę do stosowania u osób 16-letnich i starszych. To preparat pod nazwą Comirnaty, wyprodukowany przez koncern Pfizer/BioNTech. Podaje się go domięśniowo w ramię w dwóch dawkach. Przyjęty odstęp między dawkami wynosi 35 dni.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

KJ

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości