Chcesz dokonać aborcji? Zabieg zasponsoruje Belgia

Unsplash
Unsplash
Belgia jest pierwszym krajem, który zasponsoruje Polkom zabiegi aborcji w związku z prawie całkowitym zakazem przerywania ciąży.

Belgijski rząd ogłosił, że będzie pierwszym, który zasponsoruje Polkom zabiegi aborcji.

Polki będą mogły bezpłatnie dokonać zabiegu aborcji w Belgii

Belgijski rząd ogłosił w Międzynarodowy Dzień Bezpiecznej Aborcji, że udzieli wsparcia finansowego kobietom zmuszonym do wyjazdu z Polski do innego kraju w celu usunięcia ciąży.

Belgijski minister zdrowia i wiceminister ds. równości płci ogłosili, że przekażą 10 000 euro na fundację Aborcja bez Granic, która pomaga kobietom udzielając wsparcia i pomocy finansowej, kiedy szukają możliwości przerwania ciąży.

Zobacz: Warszawa jak z "Lalki" Prusa. Ścieki leją się Krakowskim Przedmieściem

Fakt zakazania w Polsce przeprowadzania aborcji nie zakończył wcale problemu - fundacja poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy po wydaniu orzeczenia ws. aborcji, skontaktowało się z nią 17 000 osób poszukujących pomocy. Ponadto każdego miesiąca fundacja odbiera około 700 telefonów.

Dostęp do aborcji podstawowym prawem

- Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwo. Pozwala kobietom decydować o własnym ciele, chronić swoje zdrowie i nie być zmuszaną do rezygnowania z życiowych szans. Gdy państwo nie chroni swoich obywateli i obywatelek, społeczeństwo obywatelskie musi wkroczyć. Ponieważ polski rząd milcząco akceptuje, że Polki wyjeżdżają za granicę, aby uzyskać dostęp do usług, do których powinny mieć prawo w swoim kraju, dostęp do aborcji staje się jeszcze bardziej kwestią finansową - tłumaczy Sarah Schlitz minister ds. równości płci z belgijskiego rządu.

Zobacz: Wyrok ws. przewrócenia pomnika ks. Jankowskiego. Winni, ale bez kary

- Z tego powodu wraz z moim kolegą Frankiem Vandenbroucke, ministrem zdrowia, podjęliśmy decyzję o wysłaniu silnego sygnału poprzez wsparcie Abortion Support Network, która pomaga finansowo i logistycznie osobom z Polski, które potrzebują aborcji w innym kraju europejskim. Dotacja, którą zapewniamy, pokryje koszty aborcji w innym kraju europejskim dla kobiet, których na to nie stać - dodaje.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo