Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala wykryć choroby we wczesnym stadium.
Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala wykryć choroby we wczesnym stadium.

Badania profilaktyczne mogą uratować życie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Wiele chorób w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych oznak. Wczesne ich wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie. Gdy diagnoza jest zbyt późna, pełne wyzdrowienie jest już często niemożliwe. Dlatego trzeba regularnie badać stan zdrowia, także wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Raz w roku powinniśmy zbadać morfologię krwi, OB, poziom cukru i cholesterolu badanie ogólne moczu i ciśnienie. Te podstawowe badania umożliwią wykrycie stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości i oraz wielu innych niekorzystnych zmian. Dwa razy w roku powinniśmy pojawić się u dentysty, aby skontrolować stan zębów i jamy ustnej. 

Ważne jest monitorowanie stanu skóry. Chodzi o obserwowanie znamion i wszelkich zmian, które pojawiają się na skórze. Jakakolwiek zmiana - nowe lub powiększające się znamiona należy od razu pokazać lekarzowi. 
 
Panie powinny prowadzić regularną, co miesięczną samokontrolę piersi, raz w roku odwiedzić ginekologa i wykonać cytologię. Co 2-3 lata należy wykonać badanie USG piersi i transwaginalne. Po 35. roku życia należy regularnie wykonywać mammografię. Częstotliwość tych badań jest uzależniona od wieku, wielkości i budowy piersi.

Między trzecią i czwartą dekadą życia, szczególnie mężczyźni, powinni zacząć monitorować stan serca - raz na trzy lata EKG i lipidogram. Ten ostatni poinformuje nas między innymi o poziomie szkodliwego cholesterolu we krwi. 

Co 3–4 lata należy wykonać RTG klatki piersiowej. Palacze powinni takie badanie wykonywać co rok.
Również raz na 3 lata warto zrobić USG jamy brzusznej. Raz na 3–4 lata należy też wybrać się do okulisty i laryngologa, aby sprawdzić stan słuchu.

Panowie po 40-tce powinni regularnie raz w roku odwiedzać urologa, aby zbadać gruczoł krokowy per rectum (przez odbyt). W ten sposób najprościej można wykryć nowotwór jelita grubego. Po 40. roku życia powinni też regularnie badać poziom antygenu PSA. Wskaźnik ten pozwala wcześnie wykryć raka prostaty. Wystarczy zwykłe pobranie krwi. 

Przed 50. rokiem życia, raz na 3 lata, warto jest poddać się kolonoksopii, czyli badaniu dolnego odcinka jelita grubego. Jest to najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka, polipów, różnych stanów zapalnych oraz problemów z wchłanianiem. W tym samym wieku ważna jest także kontrola gęstości kości, czyli densytometria. Wśród różnych chorób kośćca ułatwi nam wykrycie pierwszych objawów osteoporozy. 
Panie powinny zwrócić szczególną uwagę również na mammografię. Zdjęcie rentgenowskie piersi powinny wykonywać co 2-3 lata.

Pamiętajmy, że badania propfilaktyczne należy wykonywac regularnie, u osób w kazdym wieku - począwszy od dzieciństwa. Wczesne wykrycie chorób pozwala na ich wyleczenie, a niekiedy na uratowanie życia.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości