6 obserwujących
522 notki
793k odsłony
342 odsłony

Manicure hybrydowy może powodować raka

Manicure hybrydowy jest rakotwórczy.
Manicure hybrydowy jest rakotwórczy.
Wykop Skomentuj

Manicure hybrydowy jest stosunkowo niedrogi, zapewnia wyjątkową jakość i trwałość. Jednak poza wieloma zaletami, ma poważne wady - przede wszystkim szkodzi zdrowiu.

Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych form zdobienia paznokci. Lakier hybrydowy jest bardziej trwały, odporny na zadrapania i uszkodzenia. Pomimo nałożenia kilku warstw, powierzchnia paznokcia wygląda jak cienka jednolita tafla. Manicure hybrydowy wygląda dobrze zarówno na długich, jak i na krótkich paznokciach.

Wykonanie manicure hybrydowego nie jest bardzo skomplikowane, ale by efekt był zadowalający, wymaga wprawy i użycia odpowiednich produktów. Dlatego najlepiej zrobić to w gabinecie kosmetycznym, salonie manicure lub "nail-art".

image
Manicure hybrydowy robi się ścierając płytkę paznokcia.

Szkodliwość manicure hybrydowego

Jak się okazuje, manicure hybrydowy nie jest obojętny dla zdrowia. Do utrwalania lakieru hybrydowego używa się lamp emitujących promieni UV. O szkodliwym działaniu promieni wiadomo od dawna. To dlatego wychodząc na słońce smarujemy się kremami z filtrem. Na niebezpieczne promieniowanie UVA narażamy się także korzystając z solariów, które ze względów zdrowotnych zostały w wielu krajach zakazane dla osób poniżej 18. roku życia.

Skóra dłoni, szczególnie u młodych dziewcząt jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, Nastolatki kuszone zabiegami marketingowymi, coraz częściej decydują się na hybrydy, chcąc być takimi jak ich idolki z Instagrama. Jednak nie zdają sobie sprawy, że lampa UV może przyczynić się też do rozwoju nowotworu na dłoniach - czerniaka pod paznokciem. Może wobec tego manicure hybrydowy tak jak solarium, powinien być dozwolony dopiero od 18 lat?

image
Lakier hybrydowy różni się od zwykłego.

Manicure hybrydowy zwiększa ryzyko raka

W 2013 roku na zlecenie przemysłu kosmetycznego przeprowadzono badanie dotyczące użycia lamp UV w manicure hybrydowym. wykazało ono, że wystarczy 12 razy lampy UV, by na skórze zaczęły pojawiać się zauważalne zmiany. Dla kobiet, które lubią często zmieniać kolor paznokci, 12 użyć lampy do utwardzenia lakieru może zająć zaledwie pół roku.

Tak częste robienie manicure'u hybrydowego może doprowadzić nawet do nowotworu złośliwego - czerniaka podpaznokciowego. Dość łatwo go przeoczyć i zbagatelizować, bo przypomina on grzybicę lub krwiaka. Paznokieć ma wówczas ciemne, nierówne zabarwienie. W miejscu, w którym występuje można odczuwać ciepło lub pulsowanie. Paznokieć staje się coraz ciemniejszy.

Z czerniakiem nie ma żartów, dlatego zaraz po zauważeniu tych objawów należy natychmiast skontaktować się z dermatologiem.

image
Manicure to chemiczna ingerencja w płytkę paznokcia.

Zobacz też:

Tipsy - sztuczne paznokcie, jak zrobić, jak zdjąć? Zdobienie paznokci
Paznokcie żelowe - przedłużanie paznokci żelem krok po kroku


źródło: kobieta.wp.pl, Daily Mail

KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości