6 obserwujących
546 notek
927k odsłon
768 odsłon

E-papieros może wybuchnąć?

E-papieros może wybuchnąć.
E-papieros może wybuchnąć.
Wykop Skomentuj12

Zdarzają się nawet ofiary śmiertelne. Tak było w przypadku Teksańczyka Wiliama Browna, o czym poinformowały ostatnio BBC News i CBC News. Wskutek odniesionych w konsekwencji eksplozji e-papierosa ran zmarł on w styczniu dwa dni po wypadku. 

Media przypomniały też o młodym mieszkańcu Florydy, który zginął wskutek wybuchu e-papierosa w maju ubiegłego roku.  

Czy wybuchy coraz popularniejszych urządzeń do wdychania nikotyny to częste zjawisko? Dane są niejednorodne. Cytowany w materiale BBC amerykański urząd The National Fire Data Centre, który m.in. zbiera dane na temat przyczyn pożarów i oparzeń w USA, podaje w specjalnym raporcie dotyczącym e-papierosów, że w okresie styczeń 2009 – styczeń 2017 amerykańskie media poinformowały o 195 przypadkach wybuchu ognia w wyniku eksplozji e-papierosów. Najczęściej urządzenia eksplodowały albo w kieszeni użytkownika, albo podczas zaciągania się.

image
 W latach 2015-2017 było w USA ponad 2 tysiące eksplozji e-papierosów. 
Z kolei naukowcy z University of North Texas Health Science Center ocenili, że w latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące.  

Co wybucha w e-papierosach?  

Zgodnie z informacjami z raportu za eksplozję e-papierosów odpowiada umieszczona w nich bateria litowo-jonowa, która, jak każda tego typu, w określonych warunkach lub wskutek błędu konstrukcyjnego niesie zagrożenie wybuchu. „Żaden ze znanych produktów do użytku człowieka nie zawiera baterii o znanym ryzyku wybuchu tak blisko ludzkiego ciała, jak dzieje się to w przypadku e-papierosów” - czytamy w raporcie The National Fire Data Centre.

Warto nadmienić, że ryzyko wybuchu wiąże się również z używaniem innych popularnych urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami, m.in. smartfonów. Światowe media wiele razy już opisywały tego typu przypadki.   

Jak bezpieczenie używać e-papierosów?

- Ładuj baterię tylko za pomocą ładowarki dostosowanej do danego produktu; 

- Nie ładuj baterii przez całą noc lub zbyt długi okres czasu - odłączaj je zaraz po naładowaniu; 

- Jeśli bateria jest gorąca, jak najszybciej usuń ją z urządzenia/ładowarki; 

- Nie używaj przeciekających czy w inny sposób uszkodzonych baterii; 

  - Nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała; 

- Nie zostawiaj baterii lub e-papierosa w samochodzie lub w nagrzanych miejscach.

image
Nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć, że pożar wybuchający wskutek pozostawienia tlącego się niedopałka papierosa to jedna z częściej występujących w Polsce przyczyn konieczności wzywania straży pożarnej. 

„Bardzo rzadko zdarzają się pożary spowodowane np. uderzeniem pioruna. Pożary najczęściej powstają wskutek niewłaściwego posługiwania się ogniem otwartym: zaśnięcia z papierosem w dłoni, palenia w miejscach zabronionych – podatnych na zapalenie i wybuch, w pobliżu gazów palnych itp.” - przestrzega redakcja pożarniczego portalu „Remiza”. 

Źródło: zdrowie.pap.pl 

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości