12 obserwujących
667 notek
1472k odsłony
1473 odsłony

Uzależnienie od internetu - objawy, przyczyny, jak pomóc dziecku

Internet jest bardzo atrakcyjny dla dzieci i wciąga na długie godziny.
Internet jest bardzo atrakcyjny dla dzieci i wciąga na długie godziny.
Wykop Skomentuj6

Uzależnienie od internetu to stosunkowo nowe zjawisko. Polega na utracie kontroli nad czasem spędzanym w sieci kosztem pracy, nauki, relacji przyjacielskich i rodzinnych, a także zdrowia. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że coraz częściej dotyka dzieci i młodzież.

Uzależnienie od internetu nie jest wpisane na listę chorób czy zaburzeń psychicznych. Po raz pierwszy zaobserowano ten syndrom w połowie lat 90, kiedy dostęp do internetu zaczął się upowszechniać na całym świecie. Od tamtej pory próbuje się dogłębnie zbadać i zakwalifikować to zjawisko. Wiadomo, że mechanizm uzależnienia i objawy są podobne do innych uzależnień, np. hazardu czy alkoholu. Inne popularne nazwy to "siecioholizm" czy "cybernałóg".

Uzależnienie od internetu a dzieci

Ostatnio w Polsce głośna stała się opisana przez "Gazetę Wyborczą" historia 10-letniej Zosi, która całe dnie spędzała w internecie, zaniedbując szkołę i zrywając kontakty z rówieśnikami. Kiedy córka zaczęła grozić samobójstwem, gdy zabierano jej telefon, zdesperowana matka umieściła w szpitalu psychiatrycznym. Zosia jest obecnie na "odwyku". Nie wolno jej dotykać komputera ani telefonu, ponieważ znów może wpaść w nałóg. Matka dziewczynki zdecydowała się upublicznić tę historię, by przestrzec innych rodziców przed utratą kontroli nad tym, ile czasu dziecko spędza w sieci i co tam robi.

Z badania EU Kids Online 2018 wynika bowiem, że rodzice nie wiedzą, co ich dzieci robią w internecie. Prawie połowa (49,8 proc.) rodziców deklaruje, że nigdy nie rozmawia o tym z dziećmi. Oznacza to, że rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą część codzienności pochłania życie ich dziecka online, ani co się w tym życiu dzieje. 41 proc. nastolatków przyznało, że nigdy nie rozmawiało z rodzicami o bezpieczeństwie w sieci.

Raport wskazuje, że aż 82,5 proc. badanych młodych osób łączy się z siecią przez telefon komórkowy, co pozwala stwierdzić, że świat "online" zaczął przenikać się ze światem "offline".  Większość młodzieży używa internetu do konsumpcji treści: przeglądania portali społecznościowych, komunikacji, gier, słuchania muzyki, czy oglądania filmów. 10 proc. deklaruje własną twórczość (np. muzyczną lub video).

Badanie wykazało, że co trzeci nastolatek w świecie internetowym spotkał się z mową nienawiści lub hejtem, a 28 proc. badanych zadeklarowało z kolei, że nie miało z tym styczności wcale. Najczęstszym powodem z kategorii mowy nienawiści był wygląd fizyczny, narodowość lub pochodzenie. W internecie aż 38 proc. młodzieży miało do czynienia z treściami, na których krzywdzeni byli ludzie lub zwierzęta, natomiast 43 proc. spotkało się z informacjami o tym, jak popełnić samobójstwo.

Dzieci, które doświadczyły agresji w internecie stanowią ponad 32 proc. ankietowanych, przy czym zdecydowana większość z nich nie zwróciła się z tym problemem do nikogo. Ci, którzy się zwracali, robili to w pierwszej kolejności - do rówieśnika (72 proc.). O wiele rzadziej natomiast - do rodziców (32 proc.).

27 proc. badanej młodzieży przyznało się do bycia sprawcami agresji w internecie. Badanie wskazało również, że bycie sprawcą agresji w internecie bardzo często przekłada się także na agresję poza nim. Ponad 68 proc. sprawców przemocy tradycyjnej równie często było sprawcami przemocy elektronicznej. Podobnie ma się sytuacja ofiar - te, które są częściej ofiarami offline, stanowią też częściej ofiary online.

image
Rodzice rzadko interesują się tym, co dzieci robią w internecie.

Przyczyny uzależnienia od internetu

Przyczyn uzależnienia od internetu wśród dzieci może być wiele. Zależą od czynników kulturowych, biologicznych oraz psychologicznych. Nie bez wpływu są dodatkowe okoliczności. Zaobserwowano bowiem, że uzależnienie występowało częściej u młodzieży w rodzinach dysfunkcyjnych.

  • Czynniki kulturowe wiążą się z tym, że zjawisko to występuje tam, gdzie istnieje łatwy dostęp do sieci oraz wytwarza się zwyczaj korzystania z internetu w pewnych sytuacjach, np. komunikowanie się za pośrednictwem poczty e-mail czy serwisów społecznościowych.
  • Czynniki biologiczne związane są z budową i funkcją układu nerwowego, co oznacza, że niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienia od innych, ponieważ np. potrzebują większej stymulacji neuropsychicznej, a przebywanie w sieci nieustannie dostarcza im nowych bodźców. Dotyczy to zwłaszcza osób ze zbyt małym stężeniem w mózgu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację nastroju – serotoniny oraz dopaminy, której wydzielanie ma wpływ na motywację.
  • Czynniki psychologiczne związane są z osobowością i stylem życia danej osoby. Na uzależnienia najbardziej podatne są dzieci nieśmiałe, nadwrażliwe, niepewne siebie, które mają niską samoocenę. Internet zapewnia im anonimowość, mogą w nim zaistnieć jako zupełnie inna postać, nieprawdziwa, lepsza od tej rzeczywistej. Drugą grupą są osoby, którym brak kompetencji społecznych – nie potrafią sobie radzić sobie w relacjach z innymi ludźmi, więc uciekają w wirtualne znajomości, gdzie w każdej chwili można się wycofać, zerwać kontakt bez konsekwencji.
  • Czynniki zewnętrzne, np. konflikty w rodzinie, trudności w szkole, długotrwały stres. Dziecko ucieka przed problemami w sztuczny świat, odcina się od nich. Sesje internetowe pozwalają zapomnieć o kłopotach i stymulując określone obszary mózgu przyczyniają się do doznawania uczucia ukojenia i przyjemności.

Uzależnienie od internetu - objawy

Charakterystyczny dla osób uzależnionych jest „głód internetu” – dostęp do sieci staje się środkiem pozwalającym uniknąć nieprzyjemnych emocji. Oto kilka objawów uzależnienia od internetu, które powinny nas zaniepokoić:

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie