Skrzyp polny - jego właściwości medyczne znane są od tysiącleci.
Skrzyp polny - jego właściwości medyczne znane są od tysiącleci.

Skrzyp polny i jego właściwości zdrowotne

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Skrzyp polny to zmora niejednego działkowicza i rolnika. Ale ta roślina to nie jest zwykły chwast. To też skuteczny środek na piękną skórę, włosy i paznokcie.

Skrzyp polny możemy spotkać na łąkach, przydrożach, miedzach, nasypach kolejowych, a nawet kartofliskach. Jego właściwości lecznicze z powodzeniem wykorzystywane są od wieków w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.

skrzyp w tabletkach, skrzyp polny, tabletki
Skrzyp polny możemy spotkać w naturze i w tabletkach.

Skrzyp polny – właściwości lecznicze

Skrzyp polny można stosować jako okłady na stany zapalne oraz uszkodzenia skóry. Może też pomóc osobom ze skłonnością do pękających naczynek, ponieważ wzmacnia naczynka oraz niweluje stopień ich pękania,

Ta roślina leczy też stany zapalne dróg moczowych – tzw. flawonoidy redukują nadmiar moczanów, dlatego skrzyp stosuje się z problemach z pęcherzem. Dodatkowo delikatnie rozkurcza drogi moczowe i żółciowe, jak również wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i uelastycznia naczynia krwionośne oraz zapobiega zbieraniu się w nich związków tłuszczowych.

Skrzyp zmniejsza też opuchliznę nóg – picie skrzypu działa moczopędnie oraz uszczelnia naczynia krwionośne, co wpływa na redukowanie obrzęków.

Podsumowując, skrzyp polny możemy stosować:

  • w zaburzeniach pracy układu moczowego - kamica, zapalanie pęcherza i nerek
  • jako środek hamujący krwawienia z płuc, przewodu pokarmowego i dróg moczowych
  • w pierwszych objawach powiększenia prostaty
  • w leczeniu miażdżycy naczyń krwionośnych
  • dla obniżenia ciśnienia
  • w schorzeniach reumatycznych, którym towarzyszą obrzęki
  • w chorobach skórnych 
  • do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych
  • do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia stłuczenia, kontuzje i oparzenia
  • do okładów i kąpieli łagodzących bóle reumatyczne

skrzyp polny
Skrzyp polny to takie skrzypiące choinki .

Skrzyp – właściwości kosmetyczne

Skrzyp pełni bardzo ważną funkcję we wspomaganiu wzrostu włosów i paznokci, działa też dobrze na skórę dzięki zawartości krzemionki. Oprócz tego skrzyp polny ma w swoim składzie wiele innych mikroelementów, takich jak: magnez, potas czy wapń. Jednak zbyt duże ilości skrzypu polnego powodują niedobór witaminy B1.

Skrzyp można suplementować w postaci tabletek, czy używając kosmetyków ze skrzypem polnym. Krzem w nim zawarty stanowi naturalny budulec skóry, włosów i paznokci.

Skrzy polny to przede wszystkim źródło flawonoidów. A te są naturalnym antyoksydantem, które zabezpieczają skórę przed stresem oksydacyjnym. Dlatego też skrzyp naturalnie wpływa na jędrność i poprawę elastyczności skóry. Zapobiega tym samym tworzeniu się przedwcześnie zmarszczek na skórze. Skrzyp polny jest więc składnikiem kremów, masek i serów przeciwzmarszczkowych.

Skrzyp łagodzi podrażnienia skóry, stosuje się go nawet na otwarte rany. Dlatego poleca się go przy problemach z trądzikiem. Skrzyp polny normalizuje działanie gruczołów łojowych w skórze. 

Uszczelnianie naczyń krwionośnych przez skrzyp bardzo dobrze działa także na skórę naczynkową. Wzmacniające naczynia krwionośne i uspokajające stany zapalne skóry działanie skrzypu wykorzystuje się także w leczeniu rozstępów. 

Krzem to naturalny budulec paznokci. Jego niedobór może sprawić, że paznokcie stają się łamliwe i mało elastyczne. Dlatego właśnie, często przy rozdwajających się i łamliwych paznokciach poleca się suplementację diety skrzypem polnym

Skrzyp polny zapobiega też wypadaniu włosów. Dlatego znajduje się w składzie szamponów i odżywek przeznaczonych do kuracji wypadających włosów.

Dwie kobiety leżące
Skrzyp polny działa dobrze na skórę, włosy i paznokcie.

Zastosowanie skrzypu polnego

Napar ze skrzypu wpływa korzystnie na przekrwioną błonę śluzową nosa, a także na zapalenie oskrzeli. Skrzyp można też nakładać na paznokcie w formie regeneracyjnej maseczki - wystarczy łyżeczkę suszu zaparzać przez kilka minut we wrzącej wodzie, następnie schłodzić i zanurzyć paznokcie na kilkanaście minut. Czynność najlepiej powtarzać kilka razy w tygodniu.

Napar ze skrzypu można dolewać do kąpieli – 100g skrzypu zalej 3 litrami zimnej wody, a następnie gotuj przez kilkanaście minut na wolnym ogniu. Przecedź i przelej do wanny. Taka kąpiel powinna trwać około 20 minut, a jest pomocna w silnych bólach reumatycznych.

Ze skrzypu można przygotować płukankę do jamy ustnej. Należy zagotować łyżeczkę suszu w 250 ml wody przez czas około 10 minut. Innym sposobem jest dodanie 3 kropel wyciągu ze skrzypu do kubka letniej wody. Taką płukankę przy zapaleniu gardła lub dziąseł należy wykonywać 3 razy w ciągu dnia.

Skrzyp polny
Skrzyp polny utrudnia życie rolnikom.

Herbata ze skrzypu

Herbata ze skrzypu polnego pomoże na obfite miesiączki czy krwawienia z żylaków odbytu, owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka, dwunastnicy, a nawet w krwawieniach z płuc i nosa. Regularne picie skrzypu wpłynie na poprawę stanu skóry, wzmocni włosy, paznokcie oraz pomoże oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn.

Herbata ze skrzypu polnego 

  • wsypać do szklanki 1-2 łyżeczki suszonego skrzypu
  • zalać je wrzątkiem
  • odstawić na ok. 10 min.
  • przecedzić

Na rynku dostępny jest również skrzyp w gotowych saszetkach, jednak najlepszy jest napar ze 100 proc. suszu. W sklepach można nabyć tabletki ze skrzypem, herbatę, ale także sam susz. Skrzyp bardzo często występuje jako suplement diety w połączeniu z pokrzywą.

herbata ziołowa
Herbatki ziołowe to bogactwo składników prozdrowotnych.

KJ



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości