Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński
60
BLOG

Prośba o informacje

Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński Polityka Obserwuj notkę 30

Czy ktoś może mnie poinformować, czy polska pierwiastkowa propozycja została gdzieś sformułowana w sposób kompletny? Bo na razie mam wrażenie, że dyskutuje się o abstrakcji.

Nikt nie mówi (a w każdym razie tego nie zauważyłem, stąd jak najbardziej poważna prośba o informacje), jak ma wyglądać głosowanie w radzie Unii po przyznaniu każdemu państwa owego pierwiastka.

Czy ma to być zwykłe głosowanie większościowe z klasycznym progiem 50 procent głosów? Nie sądzę, bo wtedy nawet z pierwiastkiem kilka dużych państw może decydować o wszystkim (czego nie umożliwia ani Nicea, ani Traktat Konstytucyjny).

Więc pewnie będzie jakiś próg powyżej 50 procent głosów. Dobrze, ale jaki? Bo na razie wszyscy mówią o mniejszości blokującej, ale nikt nie chce powiedzieć, ile procent głosów trzeba będzie do utworzenia takiej mniejszości, inaczej mówiąc kto z kim będzie się musiał dogadać, żeby taką mniejszość utworzyć.

Ale czy na pewno obejdzie się bez progu ilości państw? Nawet z pierwiastkiem kilkanaście małych państw będzie po prostu musiało posłusznie wykonywać polecenia dużych i średnich. Tymczasem według Traktatu Konstytucyjnego 13 państw, czyli w niektórych sytuacjach kilka procent mieszkańców Unii może wszystko zablokować. Według Nicei jest to chyba jeszcze łatwiejsze.

A więc pewnie będzie też jakiś próg ilości państw, niezależnie od ich potencjału głosów. Ale znowu nikt nie mówi, jaki.

Najczęstsze sformułowanie jakie od paru dni słyszymy (tak mówiła na przykład minister Fotyga) to: Nie chcemy podwójnej większości, chcemy pierwiastka.

Pierwiastek bez żadnych dodatkowych ochron nie może zastąpić podwójnej większości, bo byłby zupełnie niesprawiedliwy i dawałby absolutną władzę kilku dużym krajom.

A więc w tej propozycji też musi być podwójna większość. Tylko dlaczego nikt o tym nie mówi i nie precyzuje?

Ktoś mi powiedział, że będzie pierwiastek i w sposób automatyczny zostaną przejęte progi podwójnej większości ustalone w Traktacie Konstytucyjnym, czyli 55 procent państw i 65 procent ludności (bo odnośnie progów TK jest świętością, której żaden patriota nie może poddawać w wątpliwość). Wolne żarty. Jeśli zostanie ustalony inny rozkład głosów, będą też nowe negocjacje na temat progów.

Z tych wszystkich powodów proszę jeszcze raz o informację: jak ten pierwiastek ma działać, bo sam rozkład głosów to tylko niewielka część prawdy, czy w radzie Unii będzie głosowanie zwykłą większością głosów (50 procent +1), czy będzie to prosta większość kwalifikowana (inny próg wyższy od 50 procent), czy też podwójna większość liczby głosów i liczby państw (i znowu – z jakimi progami).

Wtedy będzie dopiero wiadomo, o co chodzi.

Do niedawna - korespondent Polskiego Radia we Francji. A teraz - zapraszam do polskiego portalu Euronews: http://pl.euronews.com/ i do naszego fejsbuka: http://www.facebook.com/euronewspl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka