Ogromny sukces fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce. Nowe otwarcie programu "Mój prąd"

Ponad 25 tysięcy wniosków o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych wpłynęło w pierwszej edycji programu "Mój prąd". Do tej pory przyznano lub wypłacono dotacje o wartości ponad 130 mln zł. 13 stycznia ruszył drugi nabór wniosków w programie. 

- Fotowoltaika prosumencka przeżywa w Polsce prawdziwy "boom" i jest to w znaczniej mierze sprawa programu "Mój Prąd". O ile rok temu pod koniec grudnia 2018 roku mieliśmy 490 MW zainstalowanej mocy w źródłach fotowoltaicznych, o tyle - jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne - moc zainstalowana w tych źródłach na 1 stycznia 2020 wyniosła 1299 MW, która jest w Polskim systemie - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka. 

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych pozwoli na zamontowanie 200 tys. takich urządzeń, w których będzie można wytworzyć 1 TWh zielonej energii rocznie. Budżet programu to 1 mld zł. 

image
W środku minister klimatu Michał Kurtyka, z prawej prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, fot. gov.pl


Wnioski będzie można składać od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 roku. Dopłaty nadal dotacje wyniosą do 50 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Nowością jest, że wnioski można składać nie tylko w "tradycyjnej" papierowej formie, ale również przez internet, jak i poprzez firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiki, które podpisały porozumienia z NFOŚiGW.

Na stronach rządowych uruchomiono specjalną stronę internetową dedykowaną programowi "Mój prąd". Za pomocą tej strony można nie tylko złożyć wniosek, ale i sprawdzić, jaki jest status złożonego przez beneficjenta wniosku, wpisując odpowiedni identyfikator. 

image
Wszelkich informacji o programie można uzyskać na stronie mojprad.gov.pl.

Dotacja do 5 tys. zł z programu Mój Prąd pokrywa średnio 20 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej, resztę odbiorca dopłaca sam. - Z punktu widzenia państwa jest to najtańsza forma dotacji. To ok. 800–900 tys. zł za MW – mówi Piotr Czopek, dyrektor Departamentu OZE i Energetyki Rozproszonej, Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny poinformował, że w ramach zakończonego w grudniu pierwszego naboru, beneficjentom wypłacono 131,9 mln zł. Dzięki temu powstało ponad 27 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 152 MW. Woźny szacuje, że 8 proc. zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki zostało dotknięte programem "Mój prąd".

image
Podsumowanie I naboru wniosków w programie "Mój prąd", grafika Ministerstwa Klimatu, fot. gov.pl.

- 152 MW mocy zainstalowanej - to pokazuje potęgę rozproszonej energetyki. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce Czernikowo ma 3,77 MW. Okazuje się, że można w 110 dni w takim programie dofinansować moc 40 razy większą niż największa farma fotowoltaiczna w Polsce - zaznaczył Woźny. 

Szef NFOŚiGW dodał, że przekazane przez Fundusz środki pozwoliły stworzyć dźwignię inwestycyjną w wysokości 814 mln zł.

Jak ocenił Woźny, po zakończeniu programu około 5,5 proc. domów jednorodzinnych w Polsce będzie miało instalacje fotowoltaiczne.

W zakończonym naborze liderem "Mojego Prądu" jest Mazowsze, gdzie powstało 4522 instalacji PV. Na drugim miejscu jest województwo śląskie - 4205 instalacji, a na trzecim małopolskie - 2887. Najmniej instalacji powstało z kolei w województwie lubuskim (549). 

image
Żółty kolor oznacza województwa, w których złożono najwięcej wniosków, grafika Ministerstwa Klimatu, fot. gov.pl.

Szef NFOŚiGW poinformował ponadto, że zamknięto prace koncepcyjne nad "Moim Prądem" dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Ogłoszenie pilotażu w jednym z województw ma nastąpić w najbliższych tygodniach - dodał.

- Głównym założeniem będzie tanie pożyczkowe wsparcie. Mają być one tak skrojone, żeby tempo zwrotu pożyczki było skorelowane z konsumowaniem korzyści wynikających z produkowania prądu na potrzeby części wspólnej np. wspólnot, aby płatności z tego tytułu były nieodczuwalne - powiedział Woźny. 

W ramach programu " Mój Prąd" można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Udzielane jest ono dla instalacji o mocy od 2 do 10 kW. 

W ramach rozpoczynającej się drugiej edycji programu "Mój Prąd" zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych ma osiągnąć 700 MW. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 roku.


Szczegóły programu dostępne są na stronie mojprad.gov.pl. Informacji o nim udzielają też doradcy energetyczni NFOŚiGW (doradztwo-energetyczne.gov.pl). Dodatkowo działa infolinia (tel. 22 45 95 990) i dwa adresy mailowe: mojprad@nfosigw.gov.pl i wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl.

ja

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka