PGE Baltica zakończyła badania wiatru na Bałtyku

Farma morska. Warunkiem efektywności jest odpowiednia wietrzność.
Farma morska. Warunkiem efektywności jest odpowiednia wietrzność.

Dwuletnie badania potwierdziły dogodne warunki wietrzne dla lokalizacji morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3.

Aby farmy na morzu pracowały efektywnie, musi być zapewniona odpowiednia wietrzność. Badania prowadzone przez PGE Baltica w planowanych lokalizacjach farm Baltica 2 i Baltica 3 trwały dwa lata. Wykorzystano do nich pływające urządzenie LiDAR (Light Detection and Ranging).

LiDAR umieszczony na wodzie na boi mierzy prędkość przemieszczających się nad nim mas powietrza za pomocą wiązki podczerwonego promieniowania laserowego. Uzyskane dane urządzenie przesyła na brzeg drogą satelitarną. W porównaniu do tradycyjnego masztu pomiarowego LiDAR jest dokładniejszy, bada bowiem wiatr na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków.

Wstępna ocena badań potwierdza dogodne warunki dla wybranej lokalizacji farm Baltica 2 i Baltica 3. - Badania wietrzności to dopiero początek przygotowań do budowy, niemniej dla realizacji inwestycji są kluczowym etapem - mówi Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.

W styczniu spółka otrzymała decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych (więcej na ten temat: PGE z decyzją środowiskową dla dwóch farm wiatrowych na Bałtyku). W grudniu 2019 r. podpisano wstępne porozumienie z Ørsted w sprawie nabycia przez duński koncern udziałów w obu farmach.

Następnym krokiem będą badania geologiczne. Pomoże w tym Państwowy Instytut Geologiczny, z którym PGE Baltica podpisała list intencyjny o współpracy. Eksperci z Instytutu ocenią projekty robót geologicznych i dokumentację geologiczno-inżynierską oraz będą pilnować, aby były one zgodne z przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

PGE Baltica

Spółka PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 r. Jest odpowiedzialna w Grupie PGE za realizację programu offshore, czyli budowy morskich farm wiatrowych. Planowane są trzy elektrownie w polskiej części Bałtyku:

• Baltica-1 (EWB1) o mocy 900 MW

• Baltica-2 (EWB2); 1498 MW

• Baltica-3 (EWB3); 1045 MW

Wszystkie trzy spółki celowe EWB 1-3 mają już pozwolenia lokalizacyjne.

Baltica 2 i Baltica 3 mają powstać do 2030 r., a Baltica 1 – po 2030 r. Ich łączna maksymalna moc wyniesie do 3,5 GW.

BG


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka