PGE z decyzją środowiskową dla dwóch farm wiatrowych na Bałtyku

Farma wiatrowa na morzu. Zdjęcie ilustracyjne.
Farma wiatrowa na morzu. Zdjęcie ilustracyjne.

Baltica 2 i Baltica 3 – projekty morskich farm wiatrowych PGE – mają decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Umożliwia ona rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi.

Projekt Baltica 2 przed rokiem otrzymał od Polskich Sieci Energetycznych (PSE) propozycję technicznych warunków przyłączenia do systemu dla mocy 1498 MW. Baltica-3 ma z PSE umowę przyłączeniową na 1045 MW. Według PGE, energia z pierwszej z wybudowanych farm - Baltica 3 - może popłynąć w 2026 r. Oba projekty są realizowane w ramach Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE.

Baltica 2 i Baltica 3 będą zlokalizowane w odległości ok. 30 km na północ od brzegu na wysokości Ustki i Łeby. Moc pojedynczej turbiny, która zostanie zainstalowana na etapie realizacji projektów, może wahać się między 10 a 13 MW - w zależności od rozwoju technologii i wybranego wariantu.

Morskie farmy wiatrowe PGE chce budować wspólnie z duńskim Ørstedem. W grudniu 2019 r. firmy podpisały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w Baltica 2 (EWB 2) i Baltica 3 (EWB 3).

- Poprzez dywersyfikację źródeł energii i nasze inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe Polska jest w stanie sukcesywnie zmniejszać udział paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Wpisuje się to w oczekiwania polskiego rządu. Morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i 3 to kluczowe elementy procesu zmiany, jaki zachodzi w Grupie PGE, ale również ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze ogólnokrajowym – mówi prezes PGE Henryk Baranowski.

Pozwolenia lokalizacyjne na wznoszenie sztucznych wysp – na których będą budowane morskie farmy na Bałtyku posiadają wszystkie trzy morskie projekty wiatrowe PGE: EWB 1, EWB 2 i EWB 3.

W ramach Programu Offshore Grupy PGE spółka planuje budowę morskich farm wiatrowych o mocy do 2,5 GW.

W grudniu 2019 r. PGE Baltica rozpoczęła projekt badawczy w obszarze wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe (tzw. blockage effect). Na tej podstawie możliwe będzie dokładniejsze oszacowanie przyszłej produktywności farm.


Zobacz też:Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka