DO & deepai.org
DO & deepai.org
Dominik Ognisty Dominik Ognisty
509
BLOG

Wiele hałasu o wiatraki. A co o wiatrakach mówi Sztuczna Inteligencja (chatGPT)

Dominik Ognisty Dominik Ognisty Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Zalety i wady wiatraków produkujących energię elektryczną. Bajania politycznych harcowników a opłakane skutki dla środowiska naturalnego.

Na wstępie zalety i wady wiatraków:

1. Zalety wiatraków produkujących energię elektryczną to:
   - Energia odnawialna: Wiatraki wykorzystują naturalne źródła energii, takie jak wiatr, co oznacza, że są one bezpieczne dla środowiska i nie powodują emisji szkodliwych substancji.
   - Niezawodność: Wiatraki są urządzeniami niezawodnymi, które nie wymagają częstej konserwacji i nie występują w nich częste awarie.
   - Oszczędność: Energia wytwarzana przez wiatraki jest tańsza niż energia pochodząca z innych źródeł, takich jak węgiel czy ropa naftowa.

2.Wady wiatraków produkujących energię elektryczną to:
   - Wymagania przestrzenne: Wiatraki wymagają dużo miejsca, co może być problemem w przypadku terenów zabudowanych.
   - Zanieczyszczenie krajobrazu: Wiatraki są dużymi konstrukcjami, które mogą zanieczyszczać krajobraz i negatywnie wpływać na jakość życia mieszkańców.
   - Wpływ na zwierzęta: Wiatraki mogą negatywnie wpłynąć na ptaki i inne zwierzęta latające, powodując ich śmierć lub zranienie.


Spróbujmy jednak wgryźć się w temat trochę głębiej. Najpierw spytajmy o zagrożenia związane z wiatrakami:

Wiatraki produkujące energię elektryczną wiążą się z kilkoma potencjalnymi zagrożeniami, w tym:
   - Zagrożenie dla zwierząt: Wiatraki stanowią poważne zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków i nietoperzy, które mogą zderzać się z łopatami wiatraków.
   - Wpływ na środowisko: Wiatraki produkujące energię elektryczną można uznać za obiekty wprowadzające ingerencję w środowisko, ze względu na ich wpływ na krajobraz, glebę i wodę.
  -  Wpływ na zdrowie ludzi: Wiatraki produkujące energię elektryczną mogą wprowadzać hałas i drgania, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie i jakość życia mieszkańców.
  -  Wpływ na zasoby energetyczne: Wiatraki produkujące energię elektryczną są uzależnione od wiatru, co oznacza, że ich produkcja energii jest niestabilna i nieprzewidywalna. W związku z tym konieczne jest zastosowanie innych źródeł energii, aby zapewnić stabilność dostaw energii.

Są tacy, którzy twierdzą, że stosunkowo niewiele ptaków jest zabijanych przez wiatraki. W USA są to setki tysięcy ptaków. Ważne jest jednak jakie gatunki są najbardziej zagrożone. Oto ich lista;

    - Bociany: Bociany białe i czarne są często ofiarami wiatraków, ponieważ często przemieszczają się po obszarach objętych farmami wiatrakowymi.

   - Orły: Wiele gatunków orłów, w tym orły przednie,  również są narażone na zagrożenie związane z wiatrakami. W Polsce jest ok 30 par orłów przednich.

   - Wilgi , gęsi, nietoperze i łabędzie.

Na koniec powiedzmy o "końcu życia" wiatraków - jak wygląda ich utylizacja:

Istnieje kilka problemów związanych z utylizacją wiatraków produkujących energię elektryczną, w tym:

   -  Wysoka cena recyklingu: Wiatraki są skomplikowanymi maszynami, składającymi się z wielu różnych materiałów, takich jak metal, plastik i elektronika. Recykling tych materiałów jest trudny i kosztowny.

   - Trudność transportu: Wiatraki są dużymi i ciężkimi urządzeniami, co utrudnia ich transport na miejsca recyklingu lub utylizacji.

   - Brak odpowiednich instalacji do recyklingu: Niektóre kraje nie mają odpowiednich instalacji do recyklingu wiatraków, co oznacza, że muszą one być wysyłane za granicę na recykling.

   - Trudność w usuwaniu: Wiatraki często znajdują się w trudno dostępnych miejscach, takich jak wysokie góry czy morza, co utrudnia ich usuwanie i utylizację.

   - Zanieczyszczenie środowiska: Nieodpowiednie usuwanie wiatraków może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska, zarówno w wyniku utylizacji materiałów, jak i zanieczyszczenia powierzchni ziemi po usunięciu wiatraków.

Ostatnie pytanie: czy warunki pogodowe w Polsce sprzyjają produkowaniu energii z wiatru?

Każdy decydent w poważnej firmie stara się minimalizować ryzyka związane z wdrażanymi projektami. Jakoś nie słyszałem by "entuzjaści" wiatraków określili  sposoby minimalizacji w/w zagrożeń. Ciekawy jestem gdzie podziały się stowarzyszenia ochrony ludzkiego zdrowia, tzw. Zieloni, obrońcy zwierząt, krajobrazu, środowiska naturalnego?  Czy uważają, że akurat w Polsce uda się przekonać orły,  bociany, nietoperze do unikania śmiercionośnych skrzydeł wiatraków?

Czy polskie wiatraki nie zepsują pejzażu? A może nie będą miały wpływu na zdrowie mieszkańców? A może już wiadomo jaka będzie cena i sposób ich utylizacji?

Nie chodzi o to by blokować korzystne rozwiązania. Ale jeżeli z ich wprowadzeniem nie minimalizuje się potencjalnych ryzyk to jest pewne, że koszty będą znacznie wyższe niż dochody. Ale to już będzie problem dzisiejszych dzieci i młodzieży a nie politycznych harcowników, którzy dla własnego (prawdopodobnie małego) zysku są gotowi narazić ludzi, zwierzęta i środowisko na niebezpieczeństwo.

If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. Desmond Tutu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka