Blog
zygmuntbialas
Zygmunt Białas
92 obserwujących 1477 notek 2943913 odsłon
Zygmunt Białas, 25 lipca 2017 r.

O Polsce ta notka. I o Polakach - 25.07.2017.

Jak to się dzieje, że łatwiej w Polsce spędzić na ulice tysiące obywateli, oburzonych na skrobanki, popierających entuzjastycznie Komitet Obrony Demokracji (co to w ogóle znaczy?), Święto Niepodległości(?), miesięcznice Tajemnicy Smoleńskiej, obronę niesprawiedliwości niż stanąć pod więzieniem i domagać się wypuszczenia dr. Mateusza Piskorskiego.

Mamy przekopaną historię – pisze pani Tiamat. - I mamy XIX-wieczne pojęcie o patriotyzmie, bohaterstwie, umieraniu za ojczyznę. Szkoda, że zapomnieli nas nauczyć, jak żyć dla ojczyzny. A ojczyzna to dom i rodzina, dom i rodzina naszego sąsiada, i harmonia otoczenia. I radość przekazywania wiedzy młodym pokoleniom. Szacunek dla starszych, poszanowanie przodków… tradycji…

Znaleziony obraz

Edward Benesz

Po Traktacie Wersalskim i uzyskaniu niepodległości przez Czechoslowację, wybrali sobie Czesi Benesza, który wprowadził zasadę ‚pracy małej’ – dobrosąsiedzkiej. Czesi mieli sobie nawzajem pomagać, wspolnie pracować, a przede wszystkim Czech mial szanowac Czecha. Koniec. kropka.

W Polsce wybraliśmy inżyniera Narutowicza. Wybudował w Szwajcarii hydroelektrownię – chciał i w Polsce. Trzeba było go szybko ubić.
Za to mieliśmy ‚Ziuka’ i zamach stanu, i Witosa w Berezie Kartuskiej.
Znalazł Witos potem schronienie w Czechach. A my dobraliśmy się potem i do Czechoslowacji. Piłsudski, kasztanka i ułani – to był wzór polskiej racji stanu i patriotyzmu. Hajda na Kowno.

Nasza edukacja zrobiła z nas historycznego kopciuszka, który śni o potędze i królewiczu na białym koniu, i że zbawią nas surmy zbrojne, i krew będziemy przelewać: naszą, waszą, cudzą. Nasza wielka historia jest pełna snów o potędze. I tylko bohaterów narodowych i międzynarodowych mamy niedostatek. Łatwo wtedy karmić się surogatem. Natura horror vacui. Natura boi się próżni.

Znalezione obrazy dla zapytania amerikanischer cowboy - fotos

Amerykański kowboj  to ani patriota, ani bohater. To taki Don Kichot na prerii, który walczy z abstrakcją; sprawiedliwość, prawo, dobro i zło w pojęciu Kalego. Przecież prawdziwy kowboj to złodziej bydła. I zgadzam się, że nasz etos historyczny to te wszystkie króle elekcyjne, przeważnie cudze, zbawca – Napoleon, Rydz Śmigły, Giedroyć, ‚Kultura Paryska’, rząd londyński, Radio Wolna Europa… a teraz od lat Ameryka… Ameryka…

Reagan przecież był naszym zbawcą, mimo że nałożył na nas sankcje. Papiez ‚polski’był orędziem wiary narodu polskiego. Miał nas bronić Wersal, Watykan, Wieden i… Churchill. Zakochani we Francji lizaliśmy im przed wojną zadek, bo nam się wydawało, że to symbol kulturalnej nirwany. I Francuzi tak ładnie mówią po francusku!

I w czasach PRL-u szmuglowała nam oczywiście Wolna Europa takich pacykarzy jak Picasso i grafomanów jak Hemingway. Przecież nie wypadało ‚nie rozumiec’, na czym polega piękno ochlapanych ścian. Bardziej abstrakcja niz malarstwo. Naszych malarzy nikt specjalnie nie szanował. Poszli w zapomnienie.

Oczy mi się otworzyły w National Gallery w Londynie. Mój Boże, przeciez nasze, polskie wystawy naprawdę wartościowych eksponatów to były rzeczywiście kopciuszki w tiulach. Dlaczego? - Bo na wystawę czy do Muzeum Czartoryskich trzeba było już przyjść z ‚gotową’ albo udawaną wiedzą. Przeważnie tej wiedzy nie było, więc wszyscy potakiwali ‚jakie to dobre’ i udawali mędrców i koneserów.

Odbioru malarstwa i w ogóle sztuki należy uczyć od podstaw; po sztubacku, od dziecka, tak jak to robią w Anglii czy w Rzymie. Ale i we Florencji, w slynnym Ufficio, każdy obraz jest opisany i ‚podpowiedziany’, na co trzeba zwrócić uwagę i jak rozpoznać styl. I dlaczego styl w malarstwie jest taki ważny. Szalenie pomaga historia każdego dzieła. Przecież odbioru sztuki też trzeba się nauczyć.

Wszędzie we Włoszech spotyka się szkolne wycieczki w galeriach i na wystawach. Pani nauczycielka robi za zawodowego przewodnika. I robi to znakomicie. Ze zdumieniem słuchałam, z jakimi detalami opowiada dzieciom o historii niemal każdego obrazu. Do auli uniwersyteckiej w Rzymie, gdzie studenci mieli koncert fortepianowy, spędzono wielu uczniów. Pani opowiadała im najpierw, czego będą słuchać i w co należy się wsłuchać. Ze zdumieniem dowiedziałam się, że nie są to dzieci ze szkoly muzycznej, tylko zwykłej podstawowej.

Znalezione obrazy dla zapytania chełmoński obrazy

Józef Chełmoński: Sielanka

My nie mamy takiego nabożeństwa do naszej kultury. Przeciętny Polak nie odróżni Chełmońskiego od Wyczółkowskiego, a Fałata od Styki. Moi koledzy z ASP w Krakowie dorabiali sobie na podrabianiu ikon, które sprzedawali na Ukrainie. A przeciez przy Bramie Floriańskiej były prawdziwe perełki – prace polskich studentów ASP. Na tych polskich obrazach słabo sie zarabiało. Ale podrobione ikony…! – cymes. Trzeba było tylko znać tajemnicę moczenia kory w wodzie i techniki osuszania i ‚popękania’, by wyglądaly baaardzo staro…

Mamy też kłopot z polską literaturą. Forsowano najbardziej pozytywizm i szał romantyzmu. No i pech. Zamknęli Ossolineum. Próbowałam zamówić Słowackiego ‚Poematy arabskie’ – kiedyś wydawało to Ossolineum. Ale teraz ‚arabskie poematy’ to anatema. Nazwa się nie podoba. Nieporawne politycznie. Wznowień nie ma.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @you-know-who  Ale tym najbardziej potrzebującym, w sumie większości, dał.
  • @tarantula  I o czym dyskutować, gdy nie widzi się różnic między tymi osobami?
  • @osasunna  Taki też to sąd.

Tematy w dziale