156 obserwujących
8173 notki
21562k odsłony
1241 odsłon

Lewica w Sejmie stawia na LGBT? Równość małżeńska, uzgodnienie płci, zakaz mowy nienawiści

Lewica powoła w Sejmie zespół parlamentarne do spraw równouprawnienia społeczności LGBT. Fot. Flickr/SejmRP/CC BY 2.0
Lewica powoła w Sejmie zespół parlamentarne do spraw równouprawnienia społeczności LGBT. Fot. Flickr/SejmRP/CC BY 2.0
Wykop Skomentuj93

Lewica powołuje w Sejmie zespoły parlamentarne do spraw równouprawnienia społeczności LGBT, bezpieczeństwa ruchu drogowego i przyszłości pracy. 

W czwartek wiceprzewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek zawiadomił marszałek Sejmu Elżbietę Witek o powołaniu zespołu ds. równouprawnienia społeczności LGBT+. – Zespół będzie się zajmował współpracą z organizacjami pozarządowymi, projektami legislacyjnymi, współpracą z podobnymi organizacjami w innych krajach – powiedział polityk. 

Dopytywany, jakie będą to zmiany legislacyjne, odpowiedział, że takie, których od lat domagają się przedstawiciele organizacji pozarządowych. – Instytucjonalizacja związków partnerskich, równość małżeńska, ustawa o uzgodnieniu płci, zakaz mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści, ustawa antydyskryminacyjna - to są najważniejsze postulaty, o których będziemy dyskutować. Będziemy zachęcać do kulturalnej debaty publicznej – powiedział Śmiszek. Dodał, że zespół ma być grupą nacisku, która będzie utrzymywać te tematy w debacie publicznej i parlamentarnej. 

Zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że Lewica w środę zgłosiła także utworzenie parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Chcemy zająć się wspólnie, ponad partyjnymi podziałami poprawą przepisów regulujących ruch drogowy tak, żeby te przepisy realnie chroniły przede wszystkim pieszych, ale także innych uczestników ruchu drogowego – powiedziała. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Lewica
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) chce zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego . Fot. Facebook/Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

– W tej chwili ginie trzy tysiące osób na polskich drogach. Jesteśmy w niechlubnej czołówce, jeżeli chodzi o śmiertelność na drogach; 40 tysięcy zostaje rannych – mówi Dziemianowicz-Bąk. W jej ocenie, jest to wynik złych regulacji prawnych, ale także braku ich egzekwowania.

Dziemianowicz-Bąk, że chciałaby, aby zespół w ramach swoich prac we współpracy z ekspertami, ruchami miejskimi i z organizacjami, które zrzeszają ofiary wypadków, stworzył spójnej ustawy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Podkreśliła, że równocześnie trzeba stworzyć model wdrażania zmian, aby były one wdrażane mądrze.

Zespół ds. przyszłości pracy 

Poseł Maciej Gdula chciałby zaś powołania zespołu, który zajmowałby się przyszłością pracy m.in. w wymiarze technologicznym. – Technologia zawsze wpływa na zatrudnienie i chcemy się zastanowić nad tym, w jakiej perspektywie to się będzie zmieniało. Na przykład, jak robotyzacja będzie wpływała na środowisko pracy, jakich typów pracy dotknie i jakie działania powinno podjąć państwo w tym zakresie – mówił Gdula.

– Druga ważna sprawa, czy dochody gospodarstw domowych będą pochodziły wciąż z pracy czy z innych źródeł. W tym kontekście będziemy się zastanawiać nad dochodem mininalnym, dochodem gwarantowanym, ale też bardzo ważnym tematem jest kwestia demografii, jak ona będzie wpływać na rynek pracy, jakie miejsca pracy mogą powstawać dla osób starszych, żeby mogły być one aktywne. Na pewno będziemy się też zastanawiać nad czasem pracy, który będzie wymagany – powiedział poseł Lewicy. 

Dodał, że w ramach zespołu będzie się on zastanawiał nad zagadnieniem jakości pracy i długości pracy.

KW

Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo