155 obserwujących
8154 notki
21513k odsłon
772 odsłony

Robert Biedroń: Prezydent Duda powinien zawetować nowelizację ustaw o sądach

Poseł Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej Wiosny. Fot. PAP/Paweł Supernak
Poseł Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej Wiosny. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj90

Europoseł i kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń ocenił, że prezydent Andrzej Duda powinien natychmiast zawetować nowelizację ustaw o sądach uchwaloną przez Sejm pod koniec grudnia. „Te wybory prezydenckie będą naprawdę bardzo ważne” - dodał. 

Nowelizacja ustaw sądowych, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, została uchwalona przez Sejm pod koniec grudnia. Wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. 

Biedroń w niedzielę we Wrocławiu uczestniczył w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przy okazji został zapytany przez dziennikarzy, co prezydent RP Andrzej Duda powinien zrobić z uchwaloną nowelizacją. 

– Jeżeli ona trafi na biurko prezydenta, powinien on natychmiast ją zawetować. Dlatego jestem zdumiony i przerażony słowami prezydenta, że kierunek, jaki obrało Prawo i Sprawiedliwość przy tej ustawie, mu się podoba i kibicuje. To jest jakieś szaleństwo. To znaczy to, do czego prowadzi Prawo i Sprawiedliwość i Andrzej Duda Polskę, jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Dlatego te wybory prezydenckie będą naprawdę bardzo ważne – odpowiedział Biedroń. 

Jego zdaniem, „prezydent Duda nie ma kontaktu z rzeczywistością i chyba nie widział wczoraj tego marszu, który zgromadził nie tylko tysiące sędziów i tysiące obywateli, ale także przedstawicieli praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej, którzy solidarnie chcieli pokazać, że coś złego w Polsce się dzieje”. – Prezydent Duda i posłowie PiS chyba żyją na innej planecie. Przypominam, że trzeba wrócić na planetę Ziemia, do państwa polskiego, bo temu państwu służyć przysięgali – mówił Biedroń. 

W jego ocenie, nowelizacja ustaw o sądach „zaostrzy konflikt Polski z Komisją Europejską”. – Jutro wracam do Brukseli i będzie kolejna debata na temat praworządności w Polsce. Praktycznie nie ma sesji Parlamentu Europejskiego, żeby Polska nie była na agendzie. To pokazuje, że sytuacja jest naprawdę poważna. Polki i Polacy z tego sobie zdają sprawę. Szkoda, że rządzący nie zdają sobie sprawy, do czego doprowadzili – mówił europoseł. 

Jak ocenił, Polska dryfuje „w bardzo niebezpiecznym kierunku, który znamy na Wschodzie”. – Nie wiem, czy chcielibyśmy dryfować na Wschód. Ja wolę Zachód –podsumował Biedroń. 

Estymator dla DoRzeczy.pl: 47,7 proc. dla Dudy, 22,7 proc. dla Kidawy-Błońskiej 

Spośród osób deklarujących udział w wyborach 47,7 proc. badanych przez pracownię Estymator oddałoby głos w wyborach prezydenckich na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę, zaś 22,7 proc. na Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO-KO). 

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl pracownia udostępniła w niedzielę. 

Andrzej Duda
Spośród osób deklarujących udział w wyborach 47,7 proc. badanych przez pracownię Estymator oddałoby głos w wyborach prezydenckich na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Fot. PAP/Piotr Nowak

Ankietowani pytani o preferencje w wyborach prezydenckich wskazali też szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza - 9 proc. i Roberta Biedronia (Lewica) - 8,8 proc. Szymona Hołownię wybrałoby 6,9 proc. a Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) 4,3 proc. 

Badani pytani o preferencje partyjne w wyborach do Sejmu wskazali Prawo i Sprawiedliwość - Zjednoczoną Prawicę - 45,4 proc., Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) - 28,2 proc., Lewicę - (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) - 10,5 proc., Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz’15) - 8,6 proc. oraz 6,4 proc. Konfederację (KORWIN, Ruch Narodowy). 

W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc. - tyle badanych osób wskazało, że poszłoby głosować. 

Estymator zapytał też o ocenę działalności obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz jego rządu. 

W styczniowym badaniu 56 proc. pozytywnie oceniło Andrzeja Dudę, 34 proc. negatywnie, a 10 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania na jego temat. 

Premiera pozytywnie oceniło 50 proc. badanych, 38 proc. negatywnie, a 12 proc. nie ma zdania na jego temat. 

Rząd Mateusza Morawieckiego w badaniu Estymatora pozytywnie oceniło 48 proc. ankietowanych, 39 proc. negatywnie, a 13 proc. nie ma zdania o pracy rządu. 

Badanie przeprowadzono w dniach 9-10 stycznia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. 

KW

Wykop Skomentuj90
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo