147 obserwujących
7428 notek
19434k odsłony
2415 odsłon

Andrzej Duda w izraelskiej telewizji. Krytykował oskarżających Polskę o antysemityzm

Andrzej Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji publicznej. Fot. PAP/Paweł Topolski
Andrzej Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji publicznej. Fot. PAP/Paweł Topolski
Wykop Skomentuj127

Prezydent Polski zabrał głos w izraelskiej telewizji publicznej Kan News. Andrzej Duda nie tylko zwrócił uwagę na przekłamanie historyczne ze strony Władimira Putina, ale też ocenił jako krzywdzące twierdzenia, które padły z ust najważniejszych polityków z Izraela pod adresem naszego kraju. 

Duda kontra Putin

- Jeżeli chodzi o tamte fakty, jeśli chodzi o rozpoczęcie II wojny światowej, no niestety, prezydent Putin z całą pewnością świadomie rozpowszechnia kłamstwa historyczne - powiedział Andrzej Duda. - Niestety, przykro mi to powiedzieć, ale prezydent Putin świadomie, z całą pewnością, rozpowszechnia kłamstwa historyczne i oczywiście ma w tym cel, ponieważ próbuje w ten sposób wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami. Wyobrażam sobie, że się dziś tego wstydzi - wskazał prezydent.


Władimir Putin ostro odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego z ub. r., opisującej pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu globalnego konfliktu. Rosyjski przywódca nie zgadza się z interpretacją uznaną przez niemal wszystkich historyków i oskarżył Polskę o współpracę z Niemcami hitlerowskimi w rozbiorze z Czechosłowacją. 

Andrzej Duda był również pytany o obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wiadomo, że odbędą się odrębne uroczystości w Jerozolimie podczas Światowego Forum Holokaustu 23 stycznia i 27 stycznia w Miejscu Pamięci na terenie dawnego miejsca kaźni.

Rocznica wyzwolenia Auschwitz - obchody 

- W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu, te uroczystości międzynarodowe, zresztą też z udziałem pana prezydenta Izraela, prezydenta Riwlina, będą się odbywały na terenie obozu Auschwitz-Birkenau - podkreślił prezydent. - To jest najważniejsze miejsce, gdzie pamięć ofiar holocaustu powinna być czczona i powinna być upamiętniana - dodał Andrzej Duda. 

Gość izraelskiej telewizji publicznej komentował niedawne ataki ze strony najważniejszych żydowskich polityków. Szef MSZ Izraela Israel Katz oskarżył Polaków o to, że "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Tel-Awiw fatalnie zareagował na pomysł nowelizacji ustawy o IPN, w której penalizowane miało być kłamstwo oświęcimskie i oskarżanie Warszawy o współsprawstwo w Holokauście. 


- Są przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy urodzili się na terenie Polski przed II wojną światową, którzy przeżyli Holocaust i którzy uważają, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa, które wypowiedział pan minister Katz. Ja rozmawiałem z takimi osobami, czy to tutaj w Warszawie, kiedy odwiedzają Polskę, czy chociażby w Nowym Jorku, i takie głosy padają. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że były to słowa w największym stopniu krzywdzące dla nas, Polaków i dla naszego kraju - oświadczył w izraelskiej telewizji Andrzej Duda. 

Wywiad dla Kan News jest elementem ofensywy medialnej polskiego prezydenta, który reaguje na ataki ze strony Władimira Putina. Można przypuszczać, że Kreml kolejny raz oskarży Polskę o współpracę z hitlerowskimi Niemcami - tym razem podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które odbędą się w najbliższy czwartek w Jerozolimie. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski. 

Putin znowu uderzy w Polskę? Powstaje sztab kryzysowy, który stanowczo odpowie Rosji


GWWykop Skomentuj127
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka