147 obserwujących
7428 notek
19435k odsłon
1725 odsłon

Putin znowu uderzy w Polskę? Powstaje sztab kryzysowy, który stanowczo odpowie Rosji

Pałac Prezydencki szykuje odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia Władimira Putina. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Pałac Prezydencki szykuje odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia Władimira Putina. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Wykop Skomentuj127

Polskie władze spodziewają się kolejnych przekłamań ze strony Władimira Putina, tym razem podczas Światowego Forum Holokaustu w Izraelu. W Pałacu Prezydenckim ma zebrać się sztab kryzysowy złożony z doświadczonych historyków i ekspertów od komunikacji. 

23 stycznia to ważna data i test dla polskich polityków. Władimir Putin będzie jednym z głównych mówców podczas Światowego Forum Holokaustu w Yad Vashem. Rosyjski prezydent może wykorzystać okazję, by przedstawić Armię Czerwoną jako wyzwolicieli uciemiężonych narodów w okupacji hitlerowskiej. W dodatku w Pałacu Prezydenckim panuje przekonanie, że Putin ponownie zaatakuje Polskę i oskarży ją o współpracę z Niemcami i udział w rozbiorze Czechosłowacji, co rzekomo skutkowało wywołaniem II wojny światowej. 

Dlatego Andrzej Duda zwoła sztab kryzysowy, w którego skład wejdą doświadczeni historycy i PR-owcy. W najbliższych dniach w światowej prasie pojawią się artykuły z polską narracją o przebiegu światowego konfliktu - mowa o gazetach amerykańskich i izraelskich. Sam prezydent udzieli serii wywiadów w czwartek, gdy w Izraelu odbędzie się Światowe Forum Holokaustu. 

Wydarzenie w Jerozolimie w założeniu ma upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Podczas uroczystości nie zabraknie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, brytyjskiego księcia Karola, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przywódcy Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Andrzej Duda nie zjawi się w Jerozolimie, ponieważ - jak przekazał Pałac Prezydencki - nie otrzymał nawet szansy na ewentualną ripostę po przemówieniu Putina. W Izraelu delegacji polskiej będzie przewodził za to ambasador RP Marek Magierowski. 

- To łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się Lipski z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego - w taki sposób w grudniu ub. r. Putin mówił o ambasadorze RP w Berlinie Józefie Lipskim. 

- Doszło do rozbioru niezależnego demokratycznego państwa, podziału Czechosłowacji i w tym uczestniczył nie tylko Hitler. To właśnie otwierało Hitlerowi drogę na wschód i stało się przyczyną rozpoczęcia II wojny światowej - opisywał prezydent Rosji rzekomą współpracę Polski z Adolfem Hitlerem tuż przed wybuchem wojny. 

Na publicznie stawiane tezy Putina zareagował m.in. premier Mateusz Morawiecki, MSZ oraz Instytut Pamięci Narodowej. Obchody w Jerozolimie uprzedzą polskie uroczystości w Miejscu Pamięci na terenie dawnego obozu Auschwitz, które są zaplanowane na 27 stycznia. Udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia miejsca zagłady potwierdziło ponad 50 delegacji z całego świata. W dniu 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Sprawdź, które delegacje zapowiedziały przyjazd do Polski 27 stycznia

GW


Wykop Skomentuj127
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka