148 obserwujących
7398 notek
19335k odsłon
6402 odsłony

Sąd złagodził karę więzienia dla pedofila, który zgwałcił i pobił na śmierć dziecko

Pedofil usłyszał niższy wyrok w II instancji.
Pedofil usłyszał niższy wyrok w II instancji.
Wykop Skomentuj215

Podczas gdy politycy i dziennikarze wiele mówią o zaostrzeniu kar dla pedofilów, niektórzy sędziowie mają inny pogląd. Sąd Apelacyjny w Łodzi złagodził o 10 lat karę więzienia dla Steve V., który zgwałcił dziecko. To prawomocny wyrok. 

Pedofil został skazany w I instancji przez Sąd Okręgowy w Sieradzu na karę 25 lat więzienia. Obie strony złożyły od wyroku apelację. Prokuratura domagała się dożywocia i przyjęcia dodatkowej kwalifikacji przestępstwa, dokonanego przez Steve'a V. - zabójstwa z zamiarem ewentualnym. 28-latek znęcał się fizycznie w Wieruszowie w 2017 roku nad trzyletnim dzieckiem swojej partnerki. Bezsprzecznie dopuścił się również gwałtu na chłopcu. 

Sprawę zgłosiła matka dziecka. Po przyjeździe do domu służb medycznych, zostało ono natychmiast przetransportowane ze szpitala w Wieruszowie do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. O kilkudniowych awanturach świadczyły głębokie rany na ciele bezbronnego trzylatka. Niestety, mimo podjęcia zabiegu operacyjnego, dziecka nie udało się uratować. Lekarze stwierdzili zgon na skutek urazu czaszkowo-mózgowego i obfitego krwawienia. Obrona V. wniosła o uniewinnienie swojego klienta, który nie przyznawał się do winy. 

W drugiej instancji łódzki sąd złagodził karę dla pedofila - usłyszał wyrok 15 lat więzienia i obowiązku zapłaty zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. złotych dla matki zmarłego dziecka. Zdaniem sędziego, który odczytywał wyrok, kara 25 lat pozbawienia wolności ma szczególny charakter w polskim kodeksie karnym, zatem powinna mieć zastosowanie jedynie w szczególnych przypadkach. Zgwałcenie dziecka i znęcanie się nad nim fizyczne nie wyczerpuje tych znamion, a tak długi pobyt sprawcy w zakładzie karnym byłby niewspółmiernie surowy - orzeczono. 


- Można sobie wyobrazić przestępstwo popełnione w sposób o wiele bardziej brutalny i dla takich przestępstw zastrzeżone są kary szczególne.


- Sąd Apelacyjny nie ma najmniejszych wątpliwości, co do sprawstwa oskarżonego w zakresie przypisanego mu czynu, jednakże uznaliśmy, że kara 25 lat pozbawienia wolności podobnie, jak i kara dożywotniego pozbawienia wolności, jest karą szczególną. Przestępstwo, jakiego dopuścił się oskarżony zasługuje na bardzo duże potępienie, ale można sobie wyobrazić przestępstwo popełnione w sposób o wiele bardziej brutalny i dla takich przestępstw zastrzeżone są kary szczególne - stwierdził na sali sądowej sędzia Krzysztof Eichstaedt, przewodniczący składu orzekającego.


Ponadto sąd argumentował, że Steve V. nie był wcześniej karany, a oskarżony został o pobicie ze skutkiem śmiertelnym - nie zbrodnię. - Uznaliśmy, że nie ma podstaw, żeby przyjąć, że oskarżony dopuścił się zbrodni zabójstwa, czy to z zamiarem bezpośrednim, żeby chciał jej dokonać lub zamiarem ewentualnym. Jeśli ktoś chce dokonać zabójstwa lub godzi się z tym faktem, nie zachowuje się jak oskarżony, nie powiadamia matki dziecka, nie asystuje jej przy udzielaniu pomocy. Mamy też do czynienia z jednym ciosem, gdyby tych uderzeń w głowę było więcej wtedy mogliśmy rozważać, że mamy do czynienia z zabójstwem z zamiarem ewentualnym - ogłosił Sąd Apelacyjny w Łodzi. 

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy prokuratura wniesie kasację od wyroku. - Trzeba zauważyć, że sąd nie podzielił w pełni apelacji obrońcy oskarżonego, który wnosił o uniewinnienie. Natomiast oczywiście ten wyrok nie sprostał oczekiwaniom prokuratury - przyznał Adrian Sikora z Prokuratury Rejonowej w Wieluniu.

Steve V. opowiadał śledczym w toku postępowania, iż trzyletnie dziecko doznało obrażeń na skutek niefortunnego upadku. Biegli, których prokuratorzy zaangażowali w śledztwie, zaprzeczyli tej wersji. Ich badania jednoznacznie wskazywały na udział 28-latka w katowaniu chłopca. Dramat niewinnej ofiary trwał od 20 do 29 września 2017 roku. 

GW

Wykop Skomentuj215
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo