Kierowcy zespołu Alfa Romeo Racing Orlen: Antonio Giovinazzi (L), Kimi Raikkonen (P) i Robert Kubica (2L) oraz prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek (2P), podczas konferencji dot. współpracy PKN ORLEN z Alfa Romeo Racing ORLEN, fot. PAP/Piotr Nowak
Kierowcy zespołu Alfa Romeo Racing Orlen: Antonio Giovinazzi (L), Kimi Raikkonen (P) i Robert Kubica (2L) oraz prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek (2P), podczas konferencji dot. współpracy PKN ORLEN z Alfa Romeo Racing ORLEN, fot. PAP/Piotr Nowak

Formuła 1: Prezentacja ekipy Alfa Romeo Racing ORLEN. Kubica u prezydenta Dudy

Redakcja Redakcja Formuła 1 Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

W Warszawie pojawiła się ekipa Alfa Romeo Racing ORLEN. Robertowi Kubicy, który będzie w tym sezonie kierowcą rezerwowym i testowym Alfa Romeo Racing ORLEN, towarzyszyli Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi i Fred Vasseur. 

W 2019 roku Kubica był kierowcą wyścigowym Williamsa, ale brytyjski team odstawał od reszty stawki. Dlatego jego kierowcy zwykle zajmowali miejsca w końcówce.

- Wszystko wygląda trochę łatwiej niż 12 miesięcy temu. Formuła jest sportem dynamicznym i wszystko zmienia się z miesiąca na miesiąc czy nawet z wyścigu na wyścig. Porównywanie bolidów nie ma sensu, musimy się skoncentrować na naszej pracy. Inne zespoły nie śpią, dlatego zmniejszenie straty do nich nie będzie łatwym zadaniem. Dopiero w Australii będzie jasne, jaka jest siła naszych rywali. W 2008 roku na testach byliśmy najsłabszym zespołem, ale w Australii startowaliśmy z pierwszego rzędu - wspominał Kubica. 

Polecamy: Od mistrza gokartów i gry komputerowej do Formuły 1 i DTM. Sylwetka Roberta Kubicy 

Polak będzie też w tym roku rywalizował w serii wyścigów DTM. - Ten sezon jest szczególny, bo będę występował w dwóch rolach - kierowcy rezerwowego w Formule 1 i w ORLEN Team Art w serii DTM. W obu będę za kierownicą pojazdu w narodowych barwach. Dla mnie jako kierowcy to może nic szczególnego, ale dla mnie jako Polaka ma to ogromne znaczenie. Jestem dumny z tego, że nie tylko ja reprezentuję Polskę na arenie międzynarodowej, ale mam też za sobą PKN ORLEN - dodał Kubica. 


PKN ORLEN został tytularnym sponsorem zespołu Alfa Romeo Racing w sezonie 2020 Formuły 1. W ramach współpracy Robert Kubica dołączy do ekipy jako kierowca rezerwowy, a logotyp ORLEN będzie głównym elementem malowania bolidu i kombinezonów. 


- Decyzja miała nie tylko wymiar biznesowy, ale i społeczny. Formuła 1 jest marką bardzo rozpoznawalną. To 140 godzin transmisji na cały świat, więc w ten sposób promujemy naszą markę. Popularność i zaufanie są niezwykle ważne w biznesie - powiedział Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek.


Formuła 1 to prestiżowy klub - przekonywał Obajtek. Zwiększyliśmy sprzedaż paliw o 4 procent, tak samo jak liczbę klientów. Rok 2019 pokazał, że inwestowanie w F1, w sport, to sprawa biznesowa. Tak budujemy swoją rozpoznawalność - dodał. 

Obajtek i Kubica spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziś w Pałacu Prezydenckim wizyta jednego z najlepszych ambasadorów Polski na świecie" - napisał na Twitterze prezes PKN ORLEN.


Szef zespołu Alfa Romeo Frederic Vasseur wspomniał, iż porozumienie z PKN ORLEN oraz z Robertem Kubicą jest "nowym etapem" w rozwoju teamu. 

- Współpraca z PKN ORLEN jest dla nas ogromną szansą, jednocześnie będziemy mogli dać tej firmie ekspozycję na cały świat, na jakiej jej zależy. Jesteśmy zespołem środka stawki, więc ważne jest nastawienie. Nasze cele długoterminowe - nie możemy stać w miejscu. Zainwestowaliśmy sporo w symulator, a Robert ma z nimi duże doświadczenie, będzie więc dla nas wielkim atutem - cieszył się Francuz.

- Musimy przejść do kolejnego etapu. Jesteśmy w połowie stawki i chcemy się poprawić. Nasza współpraca jest ogromną szansą. Bardzo ważne jest dobre nastawienie zespołu. Pokazaliśmy to już w zeszłym roku. Kimi pomagał Antoniemu, Antonio pomagał Kimiemu, a teraz mamy Roberta. Robert jest dla nas dużym wzmocnieniem. Jego doświadczenie będzie dla nas dużym atutem - dodał Vasseur.


Kubica ma być w zespole Alfa Romeo kierowcą rezerwowym. Już w listopadzie team potwierdził, że kierowcami wyścigowymi w sezonie 2020 pozostaną Włoch Antonio Giovinazzi i doświadczony Fin Kimi Raikkonen.


- To mój drugi rok w Alfa Romeo, cieszę się, że mamy teraz PKN ORLEN za sobą. Dopiero zaczęliśmy testy w ubiegłym tygodniu, w tym będziemy kontynuować, ale do pierwszego wyścigu nie będziemy wiedzieć, gdzie tak naprawdę jesteśmy. To będzie ekscytujący rok. Jeśli będziemy konsekwentnie zajmować miejsca w pierwszej dziesiątce, to będą powody do zadowolenia - zaznaczył mistrz świata F1 z 2007 roku.


Drugi bolid prowadzić będzie Włoch Antonio Giovinazzi. - Jestem zachwycony, że w Polsce jest tylu fanów Formuły 1. Widziałem, że występy Roberta śledzi wielu kibiców. Mamy mocny zespół, Kimi i Robert mają duże doświadczenie, myślę, że będziemy w stanie poprawić wyniki z poprzedniego roku - uważa. 

Po prezentacji w Polsce, wszyscy zaraz wracają do Barcelony, gdzie w środę rozpoczną się drugie testy przed sezonem. Zobaczymy w nich Roberta Kubicę. Sezon wyścig o Grand Prix Australii zaplanowano na 15 marca.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport