147 obserwujących
7447 notek
19505k odsłon
4021 odsłon

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Chin o pandemii koronawirusa. Ważna deklaracja

Prezydent Andrzej Duda. fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda. fot. PAP
Wykop Skomentuj200

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i możliwości współpracy Polski i Chin w jej zwalczaniu były tematem rozmowy telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jednym z najważniejszych ustaleń jest to, że z Warszawy do Pekinu ma wylecieć samolot specjalny. Powróci do Warszawy 26 marca z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem będą realizowane po dalszych uzgodnieniach.

Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Chin

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy obu państw w jej zwalczaniu. Rozmowa trwała 45 minut – informuje szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce Prezydenta Xi Jinpinga kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach. Jednocześnie wyraził uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii. Przedstawił także aktualną sytuację wz. z rozwojem COVID19 w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak przekazał, polski przywódca wyraził też uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii, a także przedstawił aktualną sytuację w związku z rozwojem COVID19 w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

- Prezydenci uzgodnili, że władze Chińskiej Republiki Ludowej będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii - przekazał prezydencki minister.

Andrzej Duda, poinformował Szczerski, wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dotycząca chińskich doświadczeń w zwalczaniu SARS-CoV-2.

- Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej, niezbędnej do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii - przekazał prezydencki minister

Jak poinformował Szczerski, prezydent Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do pomagania w niesieniu pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu.

KJ

Wykop Skomentuj200
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka